Americká viceprezidentka Kamala Harrisová pozvala na stretnutie šéfov viacerých spoločností, ktoré sa zaoberajú vývojom umelej inteligencie (AI). Cieľ? Prediskutovať potenciálne hrozby, ktoré táto rýchlo sa rozvíjajúca technológia predstavuje.
Obáva sa USA AI?
Americká viceprezidentka a prezidentskí poradcovia sa stretli s niekoľkými generálnymi riaditeľmi z odvetvia umelej inteligencie, aby prediskutovali „obavy z rizík spojených s AI“. Stretnutie sa uskutočnilo 4. mája. Je známe, že medzi tými, ktorí sa objavili v Bielom dome, boli aj odborníci z OpenAI, Microsoftu, Googlu a startupu Anthropic AI. Stojí za zmienku, že generálny riaditeľ Meta Mark Zuckerberg sa na rokovaniach nezúčastnil.
Stretnutie bolo zamerané na transparentnosť systémov umelej inteligencie a overenie bezpečnosti tejto technológie. Okrem toho sa zameralo na ubezpečenie úradov, že umelá inteligencia je zabezpečená proti konaniu zločincov.
„Technologický pokrok vždy vytvára nové príležitosti a výzvy. Generatívna umelá inteligencia nie je iná,“ napísal Harrisová na Twitteri.
Dodala, že sa stretla s odborníkmi na umelú inteligenciu, aby „prediskutovali zodpovednosť, ktorú majú vlády a spoločnosti pri zmierňovaní rizík na ochranu verejnosti“.
Advances in tech always present new opportunities and challenges. Generative AI is no different.
Today, I met with CEOs of companies at the forefront of these advances to discuss the responsibility that governments and companies have to mitigate risks to protect the public. pic.twitter.com/YQOkdv1BgR
— Vice President Kamala Harris (@VP) May 5, 2023
Vláda a generálni riaditelia sa údajne zhodli na jednej veci. „Je potrebné viac pracovať na vývoji a zabezpečení primeraných bezpečnostných opatrení“ týkajúcich sa AI.
Biely dom vsádza na umelú inteligenciu
Za zmienku stojí, že Bidenova administratíva oznámila, že vyčlení 140 miliónov USD na zriadenie siedmich nových národných inštitútov pre výskum umelej inteligencie. Celkovo tak bude existovať už 25 takýchto subjektov.
„Tieto inštitúty posilnia americkú infraštruktúru umelej inteligencie pre výskum a vývoj,“ sprostredkoval Biely dom.
Dodal, že tieto inštitúty „povedú k prelomovým objavom v oblastiach, ako sú klíma, poľnohospodárstvo, energetika, verejné zdravie, vzdelávanie a kybernetická bezpečnosť“.
V samostatnom oznámení vláda tlmočila, že spoločnosti vyvíjajúce umelú inteligenciu – vrátane spoločností Anthropic, Google, Microsoft, OpenAI, NVIDIA, Hugging Face a Stability AI – sa tiež zúčastnia na verejnom hodnotení systémov umelej inteligencie na platforme AI Scale AI Training Company na kongrese DEFCON.
We've been hard at work on the Generative Red Team event we're doing at @defcon for a while and are excited that the @WhiteHouse announced it this morning. Here's more details:https://t.co/04oXIqXrKr
— AI Village @ DEF CON (@aivillage_dc) May 4, 2023
Na záver Biely dom dodal, že zverejní návrh politiky o tom, ako bude vláda USA využívať umelú inteligenciu. Ten bude k dispozícii na verejné pripomienkovanie neskôr „v lete tohto roka“. Pripraví sa aj návrh politiky o vývoji a využívaní umelej inteligencie federálnymi ministerstvami a agentúrami. Uviedla, že táto politika bude „vzorom“ pre štátne orgány pri ich vlastných aktivitách v oblasti umelej inteligencie.