• bitcoinBitcoin$26,577.00

Kazachstan reguluje trh s ťažbou a výmenou kryptomien

Kazašské orgány schválili konečné znenie zákona „O digitálnych aktívach v Kazašskej republike“. Nová legislatíva upravuje obeh kryptomien v krajine a zavádza systém licencií pre ťažiarov a burzy.

Kazachstan konečne reguluje trh s kryptomenami

Senát Kazachstanu schválil zákon o regulácii trhu s kryptomenami. Podľa správ miestnych médií nový zákon „O digitálnych aktívach v Kazašskej republike“ spolu s ďalšími právnymi dokumentmi vytvára podmienky na vytvorenie blockchainového ekosystému v krajine.

Poslanci hornej komory parlamentu začali analyzovať legislatívu začiatkom januára. Rozhodli sa navrhnúť niekoľko pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov. Potom však prezident Kassym-Žomart Tokajev 19. januára rozpustil dolnú komoru parlamentu a vypísal predčasné voľby. To má vplyv na tvorbu právnych predpisov v nadchádzajúcich týždňoch.

„Až do zvolenia novej dolnej komory má všetky zákonodarné právomoci Senát,“ vysvetlil senátor Bekbolat Orynbekov, ktorého citoval spravodajský portál Zakon.kz.

Zákon o digitálnych aktívach a súvisiace právne predpisy tvoria jednotný ucelený súbor pravidiel, ktorý hlave štátu Kazachstanu umožní plniť regulačné povinnosti týkajúce sa ťažby digitálnych mien a ich obehu na trhu.

Tokajev musí ešte podpísať zákon a ďalšie potrebné zmeny a doplnenia, ktoré predložili senátori, vrátane zmien a doplnení kazašských zákonov o daniach, súdnictve a správnych deliktoch.

bitcoin

Centrum kryptomien v regióne

Hlavným cieľom vlády je regulovať činnosť spoločností, ktoré v krajine vydávajú digitálne meny.

Kazachstan sa nejakým spôsobom stal centrom ťažby kryptomien na svete po tom, čo čínske úrady zakázali ťažbu a vyhostili všetkých ťažiarov BTC zo svojho územia.

Problémom je, že ich prílev do Kazachstanu viedol k rastúcemu deficitu elektrickej energie v krajine. Predtým sa s podobným problémom stretol Irán, ktorý tiež pozval do krajiny ťažiarov bitcoinov, čo tiež viedlo k problémom s energiou.

Novoprijaté právne predpisy vytvárajú právny rámec pre tento sektor a legalizujú trh s digitálnymi aktívami zavedením licencií pre ťažiarov aj burzy kryptomien. Úrady tiež dúfajú, že týmto spôsobom prilákajú viac zahraničných investorov a zvýšia príjmy do štátneho rozpočtu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu