• bitcoinBitcoin$26,581.00

Koľko mohol Warren Buffet zarobiť na BTC?

Je len málo skeptikov, ktorí sú viac proti bitcoinu ako šéfovia Berkshire Hathaway Warren Buffett a Charlie Munger. Prirovnanie tohto aktíva k „jedu na potkany“ je, samozrejme, ťažko prekonateľné. Ak by ho však Buffet napriek tomu zaradil do svojho portfólia, zarobil by na ňom nemalé peniaze. Ako si BTC stojí v porovnaní s portfóliom Buffeta?

Warren Buffett by na tom bol lepšie, keby si kúpil BTC

Alpha Zeta, pseudonymný Chief Investment Officer (CIO) spoločnosti Swan Bitcoin, zostavil hypotetické portfólio, ktoré ukazuje užitočnosť Bitcoinu (BTC). Mnohí investori sa rozhodli nevkladať svoje peniaze do kryptomien, pretože sú rizikové. Portfólio Alpa Zeta však dosiahlo slušné výsledky.

Portfólio bez BTC pozostáva zo štyroch akcií, a to správcu aktív BlackRock (symbol: BLK), Berkshire Hathaway (BRK.A) Warrena Buffetta, JP Morgan Chase (JPM) a Microsoft (MSFT). Toto portfólio za posledné štyri roky a osem mesiacov prinieslo ročný výnos približne 16 %. To v súčte predstavuje 100,77 % – to nie je zlé.

Historická volatilita tohto portfólia za uvedené obdobie bola 17,54 %, čo dáva sharpe ratio 0,78. Sharpe ratio je pomer rizika a výnosu a pomáha dosiahnuť čo najvyššiu efektívnosť portfólia.

Ak by ste vložili 2,5 % tohto portfólia do Bitcoinu, nielenže by váš výnos bol 19,55 %, ale váš Sharpe ratio by potom stúpol na 1,00. Ak by ste vložili 5 % do BTC, bol by až 23,06 %, resp. 1,20. Samozrejme, neexistujú žiadne záruky do budúcnosti a je možné, že toto portfólio v budúcnosti nemusí fungovať.

Portfólio Warrena Buffetta nie je celkom rovnaké

Analytik samozrejme nezohľadnil celé portfólio Buffettovho investičného fondu Berkshire Hathaway. Neodkazuje teda jedna k jednej na situáciu Warrena Buffetta, ktorý je známy tým, že takmer celé svoje bohatstvo má vo svojej spoločnosti.

Napriek tomu sú tri zostávajúce akcie v hypotetickom portfóliu dosť podobné akciám, ktoré vlastní spoločnosť Berkshire Hathaway. V čase písania tohto článku sa 44 % portfólia spoločnosti Berkshire nachádza v spoločnosti Apple, ktorá je relatívne podobná spoločnosti Microsoft. Fond tiež nedrží akcie JP Morgan a BlackRock, ale Bank of America, Citigroup a BNY Mellon áno. Expozícia je teda stále pomerne podobná.

Buffett a Munger už roky dávajú najavo svoj odpor k Bitcoinu a kryptomenám vo všeobecnosti. Charlie Munger ešte minulý rok označil najväčšiu kryptomenu za akúsi pohlavnú chorobu a investovanie do nej je podľa neho úplne zbytočné.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu