• bitcoinBitcoin$27,222.00

Lawrence Summers, bývalý minister financií USA, sa obáva vplyvu oslabenia Západu. Aký to môže mať vplyv na kryptomeny?

Bývalý minister financií Lawrence Summers vyjadril obavy, že rastúci počet krajín vrátane Číny, Ruska a krajín Blízkeho východu zvyšuje svoj globálny vplyv. Podľa jeho názoru je to pre Spojené štáty „obrovská výzva“.

Summers hovorí o protiamerickej koalícii

Summers bol v minulosti riaditeľom Národnej ekonomickej rady a ministrom financií USA, ako aj hlavným ekonómom Svetovej banky.

V rozhovore pre agentúru Bloomberg povedal, že v súčasnosti čoraz viac krajín spája svoje sily s cieľom zničiť hegemóniu USA. Čo je však podľa neho horšie, elity vo Washingtone situáciu nezlepšujú. Spomenul rozhovor s osobou „z rozvojovej krajiny“. Počul od nej:

„To, čo dostávame od Číny, je letisko. To, čo dostávame od Spojených štátov, je prednáška.“

A skutočne, Peking investuje veľké prostriedky do infraštruktúry rozvíjajúcich sa ekonomík, čím nepriamo oslabuje vplyv USA.

Na druhej strane sa spomínaná protiamerická koalícia posilňuje a upevňuje. Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva nedávno navštívil Čínu a stretol sa s prezidentom Si Ťin-pchingom. Povedal, že vzťahy Brazílie s Čínou „presahujú fázu vývozu komodít“. Zároveň vyzval rozvojové krajiny, aby sa vzdali amerického dolára ako svetovej rezervnej meny.

Okrem oslabovania úlohy USA Čína ukazuje svoju zdatnosť aj v politickej oblasti. Nedávno sprostredkovala rozhovory medzi Iránom a Saudskou Arábiou, dvoma blízkovýchodnými rivalmi na trhu s ropou.

Summers to komentoval:

„Myslím si, že to, čo sa deje na Blízkom východe… je pre Spojené štáty obrovskou výzvou.“

Okrem toho sa členovia OPEC+ vrátane Saudskej Arábie a Ruska nedávno dohodli na znížení produkcie ropy. OPEC+ je skupina 23 krajín vyvážajúcich ropu, ktoré sa pravidelne stretávajú, aby rozhodli, koľko ropy sa bude predávať na svetovom trhu.

Summers dodal, že vláda USA musí čeliť všetkým týmto novým výzvam.

„Keďže náš systém na celom svete nefunguje dobre, objavujú sa vážne výzvy a alternatívy,“ varoval.

Kryptomeny

Význam pre trh s kryptomenami

Všetky uvedené skutočnosti majú význam pre kryptomeny. Na jednej strane americké orgány nemajú prokryptografickú politiku, ale na druhej strane tento typ aktív nezakazujú. Čína nemala v tejto oblasti žiadne námietky a pred niekoľkými rokmi zaviedla zákaz ťažby a používania kryptomien.

Oslabenie dolára – a to bude pokračovať, keďže krajiny obchodujú s ropou pomocou iných mien – by mohlo mať pozitívny vplyv na cenu bitcoinu. Za rohom však číha ďalšia hrozba, ktorá by mohla otriasť celou burzou.

Ako nás učí história, nastupujúca mocnosť sa môže správať veľmi násilne a vyvolávať vojny. Ozbrojený konflikt medzi USA a Čínou visí na vlásku. Ak k nemu dôjde, ocenenie väčšiny akcií a kryptomien prudko klesne. A – ako ukazuje príklad druhej svetovej vojny – niekoľko rokov sa nezotavia….

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu