• bitcoinBitcoin$27,222.00

Lightning Network a transakčné náklady. V čom je toto riešenie pre spoločnosti Visa a Mastercard nepochopiteľné?

Najnovšie údaje analytickej platformy Glassnode naznačujú, že používanie druhej vrstvy blockchainu Bitcoinu – Lightning Network, je oveľa efektívnejšie a nákladovo výhodnejšie ako tradičné platobné siete.

Čo vysvetľuje silu Lightning Network?

Lightning Network (LN) je rýchlejšie a lacnejšie riešenie prevodu finančných prostriedkov, ktoré môžeme využívať vďaka druhej vrstve siete Bitcoinu. Najväčší firemný investor do prvej kryptomeny, spoločnosť MicroStrategy, už nejaký čas pracuje na jej prijatí. LN môžu odnedávna používať aj Salvádorčania.

Podľa správy Glassnode je používanie tejto siete oveľa atraktívnejšou alternatívou, než keby sa uchýlili k riešeniam, ktoré ponúkajú populárni poskytovatelia platobných kariet, ako sú Mastercard alebo Visa. Priemerný poplatok, resp. náklady na odoslanie danej peňažnej hodnoty prostredníctvom siete Lightning Network, je 0,0029 % z transakcie, čo je 1 000-krát výhodnejšie ako používanie vyššie uvedených spracovateľov platieb.

BTC Lightning Network

Ako vysvetľuje hlavný analytik spoločnosti Glassnode James Check, priemerná účtovaná sadzba alebo poplatok požadovaný pri prevode jedného bitcoinu prostredníctvom Lightning Network je v súčasnosti 3 000 satoshi. Pri súčasnom kurze bitcoinu to „zodpovedá 0,84 USD za odoslanie BTC v hodnote približne 28 800 USD, čo predstavuje poplatok 0,0029 %“. Svetoznámi poskytovatelia platobných sietí, ako sú Visa a Mastercard, účtujú svojim zákazníkom províziu vo výške približne 2 – 3 % za transakciu. To zase znamená dodatočné náklady pre podniky.

Správa spoločnosti Glassnode okrem toho obsahuje údaje o používateľoch, ktorí prevádzkujú vlastné centrá a spravujú vlastné platobné kanály. Ako sa píše, mnohí z nich používajú sieť Lightning Network pomocou špeciálnych bezpečnostných peňaženiek, ako sú Wallet of Satoshi alebo Alby, na realizáciu mikroplatieb v aplikáciách sociálnych médií, ako je Nostr.

V správe sa spomína aj šírka pásma siete Lightning Network, o ktorej by niektorí členovia bitcoinovej komunity mohli pochybovať. Ako bolo napísané:

„Samozrejme, treba brať do úvahy aj to, že priemerný kanál je menší ako 1 BTC. Priemerná veľkosť kanála je 0,02 BTC a priemerná veľkosť je 0,08 BTC, takže celkovo Lightning Network zostáva dobre prispôsobený na platby pod 1 000 USD.“

Existuje však aj riešenie na prevody väčších súm prostredníctvom Lightning Network. Na základe dopytu po transakciách väčších súm BTC prostredníctvom LN vznikla spoločnosť Pickhardt Payments.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu