• bitcoinBitcoin$26,532.00

Luiz Inácio Lula da Silva vyhral prezidentské voľby v Brazílii. Čo to znamená pre kryptomeny?

Bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva opäť vyhral prezidentské voľby v Brazílii. Čo to znamená pre kryptomeny?

Lula vyhral voľby

Prezident Jair Bolsonaro stráca moc v Brazílii a preberá ju Luiz Inácio Lula da Silva, známy aj ako „Lula“.

Podľa údajov najvyššieho volebného tribunálu Lula porazil Bolsonara v druhom kole volieb 30. októbra so ziskom 50,9 % hlasov. Podporilo ho asi 60,3 milióna ľudí. Bolsonara podporilo 58,2 milióna voličov. Hoci výsledky volieb ukázali, že Lula má právo nastúpiť do úradu od januára 2023, niektorí experti naznačili, že Bolsonaro by si mohol chcieť udržať moc napríklad štátnym prevratom.

Lula ešte ako prezident zaviedol rozsiahly program prosociálnych reforiem. Jeho postava je však v krajine považovaná za kontroverznú. V roku 2016 sa stala predmetom vyšetrovania korupcie. V roku 2017 bol odsúdený za nezákonné správanie za prijímanie úplatkov v hodnote 1,2 milióna USD na 9,5 roka väzenia. V čase svojho odsúdenia bol lídrom prieskumov pred prezidentskými voľbami v roku 2018. Druhostupňový súd odsudzujúci rozsudok potvrdil a trest mu zvýšil na 12 rokov a 1 mesiac odňatia slobody. Nakoniec si Lula začala odpykávať 8 rokov a 10 mesiacov väzenia. Bol prepustený v roku 2019.

8. marca 2021 sudca Najvyššieho súdu zrušil Lulove rozsudky a rozhodol, že súdne oddelenie, ktoré ich odovzdalo, sa prípadom vôbec nemalo zaoberať.

PTRJ13 brasil 13 lula presidente GIF

Trh s kryptomenami

Poďme sa však zaoberať trhom s kryptomenami. Lula, ktorý už pôsobil ako prezident Brazílie v rokoch 2003 až 2010, v októbri uviedol, že kryptomeny si „zaslúžia pozornosť úradov“, pričom vyzval centrálnu banku krajiny, aby vytvorila regulačný rámec pre priemysel digitálnych aktív v súlade s medzinárodnými anti- štandardy prania špinavých peňazí.

Lula je tiež spriaznený s bývalým prezidentom centrálnej banky Henriquem Meirellesom, ktorý spolupracoval okrem iného s  Binance. Teraz vraj uvažuje o tom, že zaujme miesto v Lulovej vláde.

Počas svojej prezidentskej kampane Lula povedal, že blockchain je druh „inovatívnej technológie“, za ktorou stoja „počítače po celom svete“. Poznamenal tiež, že blockchain je chrbtovou kosťou bitcoinu.

Dodajme však, že bývalý / budúci prezident o kryptomenách a blockchaine zvlášť často nehovoril.

Kryptomeny sú však čoraz dôležitejšou súčasťou brazílskej ekonomiky. Cointelegraph uviedol, že v auguste vlastnilo kryptomeny viac ako 12 000 brazílskych spoločností. Domáci politici tiež nedávno navrhli zákony na legalizáciu platieb kryptomenami v Brazílii.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu