• bitcoinBitcoin$26,588.00

Medzinárodný menový fond zverejnil nové prognózy globálnej inflácie

Medzinárodný menový fond (MMF) zverejnil svoje nové prognózy globálneho rastu a inflácie. Nie sú to však dobré správy.

Medzinárodný menový fond predpovedá budúcnosť

MMF uviedol, že rast globálneho HDP v roku 2023 dosiahne 2,8 %. To je o 0,1 percentuálneho bodu menej, ako sa predpokladalo v januári. V nasledujúcom roku sa však očakáva rast na úrovni 3 %.

Najviac nás však zaujíma prognóza celkovej globálnej inflácie. Z nej vyplýva, že experti MMF sú čoraz pesimistickejší, keďže v januári očakávali rast cien v tomto roku na úrovni 6,6 %. Jadrová inflácia, t. j. bez cien potravín a energií, by mala klesnúť, ale len o 0,2 percentuálneho bodu na 6,2 %.

Ďalej je tu téma menovej politiky, ktorú budú vlády presadzovať. Uvádza sa „scenár“, ktorý „predpokladá ďalšie mierne sprísnenie úverových podmienok“. To je vo všeobecnosti ovplyvnené poklesom ponuky úverov a vyššími úrokovými sadzbami pre nefinančné podniky a domácnosti. Predpokladá sa, že objem reálnych bankových úverov v Spojených štátoch sa v roku 2023 zníži o 2 % – čo je približne jedna desatina poklesu zaznamenaného v rokoch 2008 – 2009 a zodpovedá zvýšeniu úverových spreadov pre podniky v priemere o 150 bázických bodov v roku 2023.

inflácia

„V uvedenom pravdepodobnom kontrafaktuálnom scenári s dodatočným sprísnením úverových podmienok klesne celková globálna inflácia v roku 2023 približne o 0,2 percentuálneho bodu viac, čiastočne v dôsledku nižších globálnych cien komodít. V roku 2023 klesnú ceny ropy v priemere o 3 % viac ako v základnom scenári. Dochádza k malému dodatočnému poklesu inflácie bez potravín a energií,“ dodali.

Podľa ekonómov MMF by inflácia vo väčšine krajín mala klesnúť na cieľovú úroveň až v roku 2025.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu