Michael Burry, investor známy predpovedaním finančnej krízy v roku 2008, tvrdí, že inflácia v USA dosiahla miestny vrchol. To však neznamená koniec problémov.
Ekonomické predpovede Michaela Burryho na rok 2023
Slávny investor a zakladateľ investičnej spoločnosti Scion Asset Management Michael Burry sa podelil o svoje ekonomické prognózy na rok 2023. Pripomeňme, že to bol on, kto predpovedal krízu rizikových hypoték v Spojených štátoch, ktorá sa odohrala v rokoch 2007-2010. Jeho príbeh bol zobrazený aj vo filme „The Big Short“.
Burry v nedeľu tweetoval:
„Inflácia dosiahla miestny vrchol. Toto však nie je posledný vrchol tohto cyklu.“
Podľa jeho názoru „pravdepodobne uvidíme nižšiu spotrebiteľskú infláciu“, ale „Spojené štáty budú v recesii podľa akejkoľvek definície.“ Americká centrálna banka má podľa jeho názoru znížiť úrokové sadzby a vláda sa bude snažiť stimulovať ekonomiku.
„A budeme mať ďalší prudký nárast inflácie,“ dodáva.
Veľa ľudí na Twitteri s Burrym súhlasilo.
Právny zástupca John E. Deaton na Twitteri napísal:
„Verím, že je to pravda.“
Investičný špecialista Karel Mercx na druhej strane tvrdí, že „Michael Burry má pravdu… Inflácia zvyčajne prichádza vo vlnách a málokedy sa to deje v jednej vlne. Päť najnebezpečnejších slov v investovaní naďalej zostáva „tentokrát je to iné“.
Investor Kerry Balenthiran súhlasil s Burrym a napísal na Twitteri:
„To je pravda, ale ďalší nárast inflácie by sa mohol skončiť o desaťročie alebo viac. Veľmi to pripomína býčí trh z rokov 1947-1965. V tomto prípade došlo k upokojeniu povojnovej inflácie, po ktorej nasledovalo inflačné prostredie, ktoré napokon v roku 1980 vyvrcholilo.“
Maklér Rob Bezdjian verí, že dôjde k deflácii.
Skoršie predpovede
Burry sa už podelil o mnohé zo svojich postrehov o ekonomike USA. V novembri 2022 varoval pred „dlhotrvajúcou viacročnou recesiou“. V máji, pred blížiacou sa recesiou a problémami s príjmami spotrebiteľov. V apríli povedal, že verí, že Federálny rezervný systém „nemá vôbec v úmysle bojovať proti inflácii“.
Ak by inflácia mala začať rásť, bol by to pre kryptomeny nebezpečný jav, pretože to vyprovokuje FED k ďalšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb, čo opäť tvrdo zasiahne trh s BTC.