Posúďte sami, či Mungerov postoj dáva zmysel.
Ako sme už na tomto portáli písali, jeden z najväčších kritikov bitcoinu naň opäť zaútočil a označil ho ako „problém pre civilizáciu”.
Charlie Munger, podpredseda spoločnosti Berkshire Hathaway a pravá ruka Warrena Buffetta, zopakoval svoj postoj voči bitcoinu a celému krypto priemyslu.
Tentoraz americký miliardár a investor vyzval vládu Spojených štátov, aby zakázala bitcoin podľa vzoru komunistickej Číny, pretože podľa neho je v rozpore s „centrálno-bankovníckym systémom”.
Munger opäť útočí
V stanovisku uverejnenom v denníku Wall Street Journal (WSJ), Munger argumentoval, že neregistrované privátne spoločnosti vydávajú tisíce tokenov, ktoré nie sú žiadnym spôsobom regulované americkými orgánmi.
S týmto názorom sa samozrejme dá súhlasiť a na tomto portáli sme nebezpečenstvo krypto tokenov niekoľkokrát zdôraznili.
Munger nielenže obviňuje vládu z nedostatočnej regulácie, ale zároveň tvrdí, že digitálne aktíva nie sú ani meny, ani komodity, ani cenné papiere. Kryptomeny klasifikoval ako hazardné zmluvy, „ktoré súťažia na finančných trhoch”.
Samozrejme, aj s tým sa dá súhlasiť.
Zákaz podľa vzoru komunistickej Číny
S čím sa ale v žiadnom prípade súhlasiť nedá, je návrh Mungera, aby USA prijala nový zákon, ktorý by úplne zakázal bitcoin a kryptomeny.
Na podporu svojho názoru Munger uviedol dva príklady.
Prvým je prípad, keď čínska komunistická vláda nedávno zakázala kryptomeny. Toto riešenie označil za veľmi múdre rozhodnutie.
Okrem toho tento oduševnený kritik bitcoinu spomenul incident v Anglicku zo začiatku 18. storočia, kedy krajina zakázala verejné obchodovanie s novým akciami. Anglický parlament vtedy zakázal hromadenie ziskov pomocou lodí, ktoré obchodovali s chudobnými. Podľa Mungera týmto krokom Anglicko prispelo k civilizačnému rozvoju.
Aj napriek tomu, že na Satoši.sk nie sme zástancami krypto tokenov, ich zákaz je úplným nezmyslom. Jediné, čo postačuje na to, aby sa zastavili krypto podvody, je dôsledná regulácia krypto odvetvia.
„Čo by mali USA spraviť po zavedení zákazu kryptomien? Nuž, zmysel by malo ešte jedno opatrenie: Poďakovať sa čínskemu komunistickému vodcovi za jeho skvelý príklad, ako nepoužívať sedliacky rozum,“ dodal Munger.
Posúďte sami, či Mungerov postoj dáva zmysel.