• bitcoinBitcoin$27,186.00

Myslí si Gary Gensler, že kryptomeny sú predsa len komodity? Naznačuje to totiž video spred niekoľkých rokov

Predseda americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) Gary Gensler sa v roku 2018 vyjadril jasne: Ethereum nie je cenný papier. Možno to vidieť na videu, ktoré sa objavilo na Twitteri.

Gary Gensler zmenil názor na ethereum

Na sociálnych sieťach sa objavilo gamifikované video, na ktorom Gensler prednáša na Massachusettskom technologickom inštitúte. Zaznievajú v ňom dôležité slová. Hovorí, že ethereum nie je v očiach Komisie pre cenné papiere a burzy cenných papierov cenným papierom. V tom čase bol súčasný šéf SEC len prednášateľom na MIT. Teraz rozhoduje o osude trhu s kryptomenami.

Nedávno Gensler povedal, že ETH je cenný papier. Tieto slová odzneli v médiách. Neskôr počas vypočúvania v Kongrese na otázku, či je kryptomena Ethereum cenným papierom, už nebol ochotný dať takú jasnú odpoveď.

Pikantériu dodáva, že v klipe je počuť, ako Gensler hovorí, že väčšinu trhu s kryptomenami tvoria „cenné papiere“. Nedávno pritom povedal niečo úplne iné, keď uviedol, že len bitcoin je komodita a ostatné kryptomeny a tokeny sú cenné papiere.

Kritika Genslera

Mnohí ľudia dnes môžu Genslera obviňovať z pokrytectva. Lenže uvedené ukazuje istú smutnú pravdu: verejný činiteľ, dokonca aj ten, ktorý zastáva kľúčovú pozíciu, sa neraz musí zbaviť svojho pohľadu na svet a riadiť sa záujmami vplyvných skupín – obchodných a politických. Nemožno vylúčiť, že Gensler sa stále domnieva, že ethereum a väčšina kryptomien sú cenné papiere. Na verejnosti však hovorí niečo iné, keďže musí byť vyjadrením vôle uvedených kruhov.

Gary Gensler

Keď súčasný šéf SEC nastúpil do čela komisie, trh s blockchainom si od toho veľa sľuboval. Dnes vieme, že tieto nádeje boli neopodstatnené. Na vládnej úrovni sú osobnosti menej dôležité. Najdôležitejšia je celková politická línia.

Ďalej pripomíname, že v americkom práve je cenný papier obchodovateľné finančné aktívum s peňažnou hodnotou – napríklad akcia alebo dlhopis. Aby však niečo bolo cenným papierom, musí to spĺňať právnu definíciu stanovenú v takzvanom Howeyho teste.

Rozhodnutie o tom, či sú kryptomeny cennými papiermi alebo komoditami, bude mať zásadný význam pre ďalší vývoj tohto odvetvia v USA.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu