• bitcoinBitcoin$28,331.00

Náročnosť ťažby BTC je na historickom maxime

Náročnosť ťažby prvej kryptomeny bola 10. októbra na historicky najvyššej úrovni. Najnovšie odhady uvádzajú jeho skok o 13 %, čo znamená, že je na úrovni 35,61 bilióna hashov.

BTC mineri zvyšujú intenzitu ťažby

Ťažkosti pri vytváraní následných BTC blokov prekročili najvyššiu úroveň 35,61 bilióna hashov. Príčiny tohto stavu možno hľadať v tom, že mineri zintenzívňujú svoju prácu na ťažbe bitcoinu, alebo sa do siete za týmto účelom pripája stále viac ľudí.

Obtiažnosť ťažby je automaticky adaptívnou funkciou protokolu Bitcoin. Je to miera toho, koľko práce je potrebné na vyťaženie ďalšieho bloku BTC. Bol implementovaný s cieľom zabezpečiť, aby sa transakcie blockchainu spracovávali stabilným tempom, t.j. 10 minút.

Obtiažnosť je šifrovaná každých 2016 blokov podľa zmien hash rate. Nedávne údaje naznačujú, že sa zvýšil o 13 % na 35,61 bilióna, čo je najväčšia revízia obtiažnosti ťažby bitcoinov smerom nahor od polovice roku 2021. Výsledkom budú určité ťažkosti pre bitcoinových minerov, vo vzájomnej konkurencii pri riešení kryptografických výpočtov. Tie sú riešené pomocou špecializovaných hardvérových čipov, teda aplikačne špecifických integrovaných obvodov (ASIC).

Analytici vidia príčiny tohto javu v mnohých faktoroch. Kevin Zhang, senior viceprezident pre ťažbu v Pool Foundry, minulý týždeň pre The Block povedal:

Ide o kombináciu online infraštruktúry, čo znamená budovanie väčšej kapacity, rozptyľovanie vĺn horúčav, čo vedie k lepšej dostupnosti a menším obmedzeniam v ťažobnývh zariadeniach, ako aj implementáciu efektívnejších ťažobných zariadení najnovšej generácie.

Zvýšené ťažkosti pri ťažbe blokov sa môžu premietnuť aj do ziskovosti práce minerov. Skok v obtiažnosti bol predpovedaný už skôr, takže analytici odhadovali, že by to mohlo znížiť ziskovosť minerov o približne 20 %.

Náročnosť ťažby BTC je na historickom maxime

Hash rate BTC tiež nahráva novému ATH

Nárast obtiažnosti ťažby bitcoinov sa zhoduje s novým ATH generovaného hash rate BTC. Po dočasnom májovom poklese stúpol hash rate bitcoinovej siete na novú rekordnú úroveň. Celkovo teraz mineri produkujú v priemere 258 exah za sekundu (EH/s) každý deň.

Hash rate je množstvo výpočtového výkonu prideleného blockchainu na overenie transakcií a získanie blokových odmien. Náročnosť ťažby sa mení so zvyšujúcou sa rýchlosťou práce minerov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu