V stredu sa v americkom Kongrese diskutovalo o návrhu zákona o regulácii trhu so stablecoinmi. Nová legislatíva však medzi politikmi vyvolala veľa emócií. Niektorí kongresmani sa k obsahu dokumentu vyjadrili kriticky.
USA sa pokúšajú regulovať stablecoiny
Výbor pre finančné služby USA 15. apríla zverejnil návrh legislatívy týkajúcej sa sektora stablecoinov. Cieľom návrhu zákona je predovšetkým stanoviť požiadavky a pravidlá, ktoré by museli emitenti tohto typu aktív dodržiavať. Spomína sa v ňom aj ďalší výskum digitálneho dolára.
Minulú stredu sa v americkom Kongrese uskutočnilo vypočutie, na ktorom politici diskutovali o otázkach súvisiacich s týmto dokumentom. Nechýbali extrémne názory na obsah navrhovaného zákona, čo viedlo k rozdeleniu členov Kongresu.
Autormi zatiaľ nepomenovaného návrhu zákona sú Maxine Watersová (zástupkyňa Demokratickej strany v Kalifornii) a Patrick McHenry (člen Snemovne reprezentantov USA). Návrh zákona sa pripravoval už dlhší čas a minulý rok jeho dvaja autori diskutovali o tejto právnej myšlienke s ostatnými kongresmanmi. Ministerstvo financií medzitým prispelo k vypracovaniu prvého právneho predpisu, ktorý sa vzťahuje na sektor digitálnych aktív.
Názory sa rozchádzajú
Maxime Watersová však počas stredajšieho čítania návrhu oznámila, že konečná verzia sa prudko odchyľuje od tej, o ktorej sa diskutovalo v roku 2022.
„Pán McHenry ma trochu znepokojil, keď povedal, že poslanci na jeho strane prišli s úplne novým návrhom zákona. Predložený návrh zákona v žiadnom prípade neilustruje výsledok rokovaní medzi nami dvoma. Myslím, že začíname od nuly,“ povedala Watersová.
Svoju kritiku vyjadril aj Stephen Lynch, starší demokrat, ktorý zastáva pozíciu v podvýbore pre digitálne aktíva. Podľa jeho názoru je funkcia stablecoinov opísaná v dokumente skreslená. Poukázal na to, že táto trieda aktív sa používa skôr na „špekulatívne obchodovanie s kryptomenami a investíciami“ než na „reálne platby“.
Úradujúci predseda výboru McHenry sa však postavil na obranu najnovšej verzie návrhu zákona a uviedol, že je „dôležitý na medzinárodnej aj domácej úrovni“. Naproti tomu French Hill (republikán zastupujúci okres Arkansas) zhodnotil túto verziu ako zjavne dvojstranný návrh zákona a nazval ho „Maxime McHenry“.
Wartersová a McHenry sa však zhodli v jednom bode. Obaja sa domnievali, že je dôležité mať na pamäti udalosti na trhu s kryptomenami, ku ktorým došlo od prerokovania pôvodnej verzie návrhu zákona. Uvádzajúc príklad krachu FTX, spoločne konštatovali, že je potrebné rýchlo a rozhodne pristúpiť k regulácii tohto sektora. Viac informácií o návrhoch zákona si môžete prečítať tu.