• bitcoinBitcoin$27,143.00

Nayib Bukele má podporu u viac ako 90 % Salvádorčanov

Nayib Bukele, zástanca Bitcoinu a zároveň prezident Salvádoru, sa vo svojej krajine teší obrovskej podpore. Podľa nového prieskumu jedného z popredných denníkov v krajine, La Prensa Grafica, ho podporuje až 91 % občanov.

Nayib Bukele má obrovskú podporu Salvádorčanov

Bukele začal vládnuť v júni 2019. Všetkých okamžite prekvapil svojím moderným prístupom k vládnutiu. S občanmi krajiny komunikuje prostredníctvom sociálnych sietí (notoricky známy bol okrem iného prípad, keď odvolal jedného zo svojich ministrov prostredníctvom Twitteru) a presadzuje hospodársku politiku podporujúcu kryptomeny. Tá je síce kontroverzná, ale nezasiahla jeho popularitu.

Viaceré prieskumy verejnej mienky ukázali, že Bukele sa môže pochváliť podporou okolo 85 %. Posledný prieskum La Prensa Grafica ukázal, že ho podporuje už 91 % občanov. Iba približne 7 % malo iný názor a niečo vyše 2 % sa nechcelo na prieskume zúčastniť. Aj za predpokladu, že posledná skupina sú odporcovia súčasného prezidenta, to ukazuje, že ho nepodporuje len približne 10 % občanov.

Najviac spokojní s Bukeleho vládou sú mladí ľudia a ľudia so stredným ekonomickým postavením.

Za čo Salvádorčania tak veľmi milujú svojho prezidenta?

V prieskume poukázali na tieto skutočnosti:

  • kontrolu pandémie COVID-19,
  • zlepšenie v zdravotníctve,
  • rozšírenie cestnej infraštruktúry a reformu vzdelávacieho systému.

Kritici však poukazujú na problémy s infláciou, ktorá ničí miestnu ekonomiku.

Bukele sa o výsledky podelil na Twitteri, pričom naznačil, že skutočné čísla môžu byť ešte vyššie, keďže La Prensa Grafica už predtým kritizovala jeho politiku.

Probitcoinová politika

O 41-ročnom politikovi sa vo svete začalo hovoriť, keď sa stal známym ako zarytý zástanca bitcoinu. Najvýznamnejším príkladom jeho politiky bolo uznanie BTC ako zákonného platidla v Salvádore.

bitcoin

Stojí však za zmienku, že zatiaľ čo Bukele obhajuje svoju kontroverznú pro-krypto-menovú politiku, mnohí Salvádorčania proti nej protestujú. Jeho vláda za ňu napáda Medzinárodný menový fond, u ktorého sa však predpokladá, že jeho politika je v súlade so záujmami USA (vytláčanie dolárov bitcoinmi nie je v súlade s politikou Washingtonu).

Za zmienku stojí, že vďaka otvoreniu sa BTC Salvádor získal úspech z hľadiska cestovného ruchu. Salvádorská ministerka cestovného ruchu – Morena Valdezová – minulý rok uviedla, že v prvých mesiacoch po uznaní bitcoinov ako platobného prostriedku vzrástol sektor cestovného ruchu o viac ako 30 %.

Prezident Bukele medzitým nedávno prezradil, že jeho krajina sa stala pre cestovateľov ešte atraktívnejšou, pričom za niečo vyše roka sa trh cestovného ruchu zvýšil o 95 %.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu