• bitcoinBitcoin$26,529.00

Nouriel Roubini predpovedá kolaps dolára

Nouriel Roubini, ekonóm známy aj ako „Dr. Doom“, varuje pred kolapsom amerického dolára a vznikom „bipolárneho“ sveta. Dodáva, že čínsky jüan by mohol byť náhradou za dolár.

Nouriel Roubini predpovedá kolaps dolára

Nouriel Roubini, ekonóm známy predpovedaním krízy v roku 2008, varuje pred vznikom „bipolárneho menového režimu“, ktorému bude predchádzať kolaps amerického dolára ako svetovej meny.

„Vzhľadom na rastúce využívanie dolára ako zbrane na účely národnej bezpečnosti a rastúce geopolitické súperenie medzi Západom a revizionistickými mocnosťami, ako sú Čína, Rusko, Irán a Severná Kórea, niektorí tvrdia, že dedolarizácia sa urýchli,“

varoval.

Ako možný dôvod vzniku tohto bipolárneho systému v nasledujúcom desaťročí Roubini uvádza rastúci počet sankcií, ktoré vláda USA uvaľuje na svojich geopolitických rivalov. Tie sa zintenzívnili najmä po vypuknutí vojny na Ukrajine.

Tvrdí tiež, že prijatie dolára ekonomikami menej rozvinutých krajín prináša pre tieto krajiny ďalšie riziká. Takáto politika znevýhodňuje tieto krajiny, pretože v dôsledku tohto procesu nemajú možnosť vyjadriť sa k otázkam emisie meny a menovej politiky vo všeobecnosti.

Roubini tvrdí, že „súčasný systém robí rozvíjajúce sa trhové ekonomiky finančne a hospodársky zraniteľnými voči zmenám v menovej politike USA spôsobeným domácimi faktormi, ako je napríklad inflácia“.

Video gif. A close-up on twenty-dollar bills endlessly spilling out of an ATM.

Vytlačí jüan dolár?

Ekonóm tiež uviedol, že Saudská Arábia už vyrovnáva transakcie pomocou čínskej meny, čo môže podnietiť ostatné krajiny v regióne, aby nasledovali jej príklad. Je zaujímavé, že táto skutočnosť unikla pozornosti krajiny. Za pokus o niečo podobné vyvolali vlády USA vojny….

Mimochodom, v súčasnosti sa už pripravuje aj niekoľko projektov, ktoré majú nahradiť dolár v medzinárodnom zúčtovaní. V júli blok krajín BRICS oznámil, že pracuje na vytvorení vlastnej meny s cieľom potlačiť vplyv USA a Medzinárodného menového fondu na svoje ekonomiky. V januári prezidenti Argentíny a Brazílie oznámili, že začínajú spolupracovať na vydaní spoločnej meny, ktorá by slúžila ako nástroj zúčtovania medzi krajinami Mercosuru a BRICS.

Podľa Roubiniho k zmene postavenia dolára prispeje aj zavedenie digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC) a rastúce používanie aplikácií, ako je Wechat, v Číne.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu