Najmä vďaka protiruským sankciám.
Podľa analytickej spoločnosti Chainalysis dosiahol objem nelegálnych krypto transakcií v roku 2022 historicky najvyššiu hodnotu, celkovo 20,6 miliardy USD.
Takmer 43 percent objemu nezákonných transakcií pochádzalo z aktivít spojených so subjektmi, na ktoré sa vzťahujú sankcie. To znamená, že väčšinu týchto transakcií pravdepodobne tvorili obchody ruských občanov so stablecoinom Tether.
Celkovo sa podiel všetkých aktivít v oblasti kryptomien spojených s nezákonnou činnosťou prvýkrát od roku 2019 zvýšil z 0,12 % v roku 2021, na 0,24 % v roku 2022.
To poukazuje na dve skutočnosti.
Jenou je, že v krypto priemysle je nevyhnutné zvýšiť monitorovanie prania špinavých peňazí prostredníctvom AML a KYC technológii.
A druhou je, že sankcie sú málokedy účinné a občania sankcionovaných krajín si vždy nájdu cestu ako ich obísť.
Akokoľvek to je, 0,24 percentný podiel nelegálnych transakcií predstavuje len nepatrné percento z celkových krypto transakcií. Nehovoriac o tom, že tento pomer je zanedbateľný v porovnaní s nekalými transakciami v štátnych fiat menách, ako sú euro alebo dolár.
Podľa Organizácie Spojených národov sa každoročne vyperie od 2 do 5 percent globálneho HDP vo fiat menách. To predstavuje 800 miliárd až 2 bilióny USD ročne.
20 miliárd dolárov vypraných prostredníctvom kryptomien v porovnaní s fiat menami potom zne ako štatistická chyba.