ETF, dominancia, SEC, FASB, ale hlavne inflácia.
Aj napriek tomu, že bitcoin od začiatku roka sa zhodnotil o neuveriteľných 83 percent, tlak na jeho ďalší rast stále naberá na sile.
Čo sa skrýva za touto pozitívnou energiou a prečo má BTC potenciál narásť ešte vyššie?
Tu je päť najväčších dôvodov.
Krypto burzy sa postupne vyprázdňujú
Prvý fundamentálnym dôvodom je, že na burzách je stále menej bitcoinov. Len za posledných tridsať dní opustilo burzy viac ako 97 000 bitcoinov.
Je pravda, že veľká časť týchto BTC pochádza z Binance a Coinbase, ktoré boli zažalované americkou SEC.
Avšak vyprázdňovanie sa začalo dávno predtým. V skutočnosti je odliv bitcoinov z krypto kasín kontinuálny už od februára roku 2020. Odvtedy opustilo burzy viac ako milión BTC.
Podiel BTC na hlavných burzách je najnižší za posledných päť rokov. Na dvadsiatich najväčších burzách zostáva už len 1,88 milióna BTC.
A to je skvelá správa, pretože keď je burzová peňaženka prázdna, stratí aj vaše pokušenie bitcoin „obchodovať“.
Alebo ako vysvetlil Michael Saylor na konferencii BTC Prague:
„V priebehu roka sa 85 percent nárastov indexu S&P 500 udeje za jediný deň. A 100 percent len za 36 hodín. Snaha poraziť trh je monumentálna strata času, ktorá v konečnom dôsledku pravidelne zvyšuje tlak na predaj.“
Rastúca dominancia bitcoinu
Druhým dôvodom, že je stále viac peňazí sa premiestňuje z krypto tokenov do bitcoinu.
Dominancia bitcoinu sa nedávno prehupla nad úroveň 50 percent. To znamená, že viac ako polovica investorov má uložený kapitál v bitcoine a pre zvyšných 30 000 krypto tokenov ostáva druhá polovica.
Avšak tento údaj je značne zavádzajúci, pretože zohľadňuje aj kapitalizáciu stablecoinov, ktoré sú v podstate len deriváty fiat mien.
Ak vynecháme stablecoiny, trhový koláč BTC bude predstavovať neuveriteľných 70 percent. A ak ešte vyhodíme ETH, matku všetkých shitcoinov, tak sa dostaneme na 95 percentnú dominanciu.
V minulosti som niekoľkokrát varoval, že SEC čoskoro začne klasifikovať väčšinu krypto tokenov ako cenné papiere, čím sa odstráni väčšina podvodných tokenov. Ako povedal šéf SEC Gary Gensler, „tokeny budú z búrz miznúť jeden za druhým.“
V praxi to pre bitcoin znamená, že desiatky miliárd dolárov, ktoré ešte stále zostali v decimovaných shitcoinoch, sa začnú prelievať do BTC.
Prichádza bitcoinové spot ETF
Žiadosť najväčšej správcovskej spoločnosti na svete, BlackRock, bol pre bitcoin výrazným signálom.
Avšak BlackRock nie je sám.
Približne desať ďalších gigantických fondov sa v súčasnosti uchádza o spotový ETF. V hre sú aj spoločnosti ako Fidelity, Valkyrie alebo ARK Invest.
Ak by tieto fondy vyčlenili len percento existujúcich aktív, do bitcoinu by cez ETF pritieklo bilión dolárov. To by predstavovalo trojnásobný nárast ceny na takmer 100 000 USD za bitcoin.
Avšak ETF-ká zaručene prilákajú aj mnohých nových investorov, ktorí sa do bitcoinu stále obávajú investovať na priamo.
Bezpochyby bude ETF znamenať obrovský nárast dopytu po BTC zo strany inštitucionálnych, ale aj malých investorov.
Blížiaci sa bitcoinový halving
Silným cyklickým faktorom pre nové nárasty bitcoin je aj takzvaný halving.
Bitcoinový halving sa koná každé štyri roky a znamená zníženie odmeny za ťažbu bitcoinu na polovicu. Napríklad od roku 2020 bola odmena pre ťažiarov 6,25 bitcoinu ale od apríla budúceho roka to bude znížená na polovicu, 3,125 BTC.
História dala halvingu doposiaľ stále za pravdu a bitcoin rok pred, a rok po halvingu výrazne zhodnocoval. Ak sa tento scenár zopakuje, tak sme na najlepšej ceste k novému maximu, možno až do úrovne 100 000 USD.
Zmena účtovných štandardov
Avšak najdôležitejším súčasným dôvodom pre nást bitcoinu bude určite pripravovaná reforma amerického účtovného systému, ktorú navrhuje samotná Rada pre finančné účtovné štandardy (FASB).
Hovorí sa, že FASB čoskoro umožní spoločnostiam účtovať bitcoin v reálnej hodnote, čo doteraz nebolo povolené, pretože na bitcoin sa zatiaľ nevzťahujú súčasné účtovné pravidlá.
V dôsledku toho musia spoločnosti v prípade poklesu ceny bitcoinu zaúčtovať stratu, zatiaľ čo v prípade rastu už si zisky účtovať nesmú.
Inak povedané, kapitálové zisky je možné zaznamenať len v prípade predaja bitcoinov, čoho výsledkom je, že hospodársky výsledok spoločnosti neodrážal realitu a odrádzal veľké firmy od kúpy bitcoinu.
Zmena účtovných štandardov umožní všetkým veľkým korporáciam držať bitcoin v jeho reálnej hodnote.
To samo o sebe môže byť pre bitcoin ešte väčším prínosom ako spustenie ETF-ka.
Záverom je však dôležité pripomenúť, že spomedzi všetkých faktorov pre nárast bitcoinu, ktoré som vymenoval, tým absolútne najdôležitejším ostáva vysoká inflácia.
Bitcoin je primárne poistkou voči inflácii a v dohľadnej dobe nič nenasvedčuje tomu, že tlačenie peňazí skončí.
Skôr naopak.