• bitcoinBitcoin$26,532.00

Silné turbulencie na trhu stablecoinov. Paxos prerušuje partnerstvo s Binance. Spoločnosť Tether prehrala súdny spor

Trh s kryptomenami je opäť v chaose. Po tom, čo americká Komisia pre cenné papiere (SEC) minulý týždeň zakázala burze Kraken ponúkať svojim zákazníkom staking digitálnych aktív, sa objavila výzva, aby spoločnosť Paxos prestala vydávať stablecoiny BUSD. Navyše, problémy má aj Tether, emitent najväčšieho stablecoinu na trhu, USDT.

Paxos už nebude vydávať BUSD

Dnes ráno sme vás informovali, že spoločnosť Paxos Trust Co. so sídlom v New Yorku, ktorá stojí za vydaním dvoch stablecoinov – Binance USD (BUSD) – a svojho vlastného – Pax Dollar (USDP) – dostala predvolanie od americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC). Prípad sa týka aktíva BUSD, ktoré je podľa regulačného orgánu neregistrovaným cenným papierom.

Spoločnosť Paxos dnes oznámila, že v dôsledku toho, že sa dostala pod lupu vládnej inštitúcie, ukončí spoluprácu so spoločnosťou Binance. Od 21. februára preto spoločnosť so sídlom v New Yorku nebude vydávať žiadne nové tokeny BUSD, ako to požadovalo ministerstvo finančných služieb (NYDFS).

Spoločnosť Paxos oznámila, že všetky tokeny BUSD v obehu si budú naďalej zachovávať svoje zabezpečenie a budú sa dať prostredníctvom spoločnosti vykupovať „minimálne do februára 2024“. Okrem toho budú mať investori možnosť vymeniť svoje tokeny BUSD za iný stablecoin od spoločnosti Paxos, Pax Dollar (USDP).

Spoločnosť v oficiálnom vyhlásení napísala:

Toto opatrenie nemá vplyv na našu schopnosť naďalej poskytovať služby novým alebo existujúcim zákazníkom, ani na náš ďalší záväzok rozvíjať našich zamestnancov alebo financovať naše obchodné ciele. Spoločnosť Paxos je naďalej odhodlaná stať sa globálnym lídrom v oblasti tokenizačnej infraštruktúry.

Bolo tiež konštatované, že spoločnosť Paxos Trust Co. je naďalej regulovanou inštitúciou pod dohľadom NYDFS. Kontroluje ju jedna zo štyroch najväčších účtovných firiem, čo má zvýrazniť transparentnosť rezerv digitálnych aktív, ktoré vydáva. Spoločnosť má stále v úmysle udržať si silný regulačný kapitál na prevádzku stablecoinu USDP, ako aj svojho ďalšieho aktíva, stablecoinu Pax Gold (PAXG), ktorého rezervy sú kryté zlatom.

bf9f5a

Vyvstáva však otázka, čo bude ďalej so stablecoinom od Binance, najväčšej burzy kryptomien na svete. BUSD je v skutočnosti tretím najväčším aktívom z hľadiska trhovej kapitalizácie. Podarí sa spoločnosti dosiahnuť dohodu s iným emitentom a úradmi?

Bude musieť Tether zverejniť svoje rezervy spred rokov?

Už nejaký čas dostávame aj správy o problémoch spoločnosti Tether, ktorá stojí za stablecoinom USDT. Mnohí spochybňovali skutočný stav zásob mincí spoločnosti.

Minulý piatok sa na súde v New Yorku konal súdny spor týkajúci sa povinnosti spoločnosti zverejniť informácie o svojich rezervách na roky 2019-2021, pričom služba Coindesk požadovala potvrdenie o skutočnom zabezpečení ich stablecoinu. Tvrdilo sa, že stablecoin spoločnosti Tether nebol v tom čase dostatočne zabezpečený.

Tether a burza Bitfinex podali návrh na zablokovanie dokumentu od spoločnosti Coindesk. Sudca najvyššieho súdu v New Yorku Laurence Love však rozhodol o zamietnutí žiadosti. Prípad prebiehal od júna 2021 a spoločnosť Tether od začiatku namietala proti zverejneniu požadovaných dokumentov s tým, že by utrpela „značnú konkurenčnú ujmu“.

USDT je nepretržite najväčším stablecoinom na svete s aktuálnou trhovou kapitalizáciou približne 68 miliárd USD. Táto kryptomena je kľúčovým prvkom infraštruktúry v ekosystéme digitálnych aktív, ktorý uľahčuje prevod finančných prostriedkov po celom svete.

Človek sa až bojí pomyslieť, čo by sa stalo, keby sa náhle narušila infraštruktúra tohto trhového giganta. Analogická situácia platí aj pre stablecoin od spoločnosti Binance. O oboch prípadoch vás budeme informovať.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu