• bitcoinBitcoin$27,219.00

Pierre Wunsch, guvernér Národnej banky Belgicka, hovorí, že ECB by mala pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb

Pierre Wunsch – prezident Národnej banky Belgicka – sa domnieva, že Európska centrálna banka (ECB) by mala v boji proti inflácii pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb. Inštitúcia v marci zvýšila úrokové sadzby na 3,5 % (najvyššie od finančného krachu v roku 2008).

Pierre Wunsch: ECB musí pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb

Ak má Wunsch pravdu a ECB opäť zvýši úrokové sadzby, ukáže to, že európske menové orgány majú podobnú stratégiu boja proti inflácii ako Federálny rezervný systém, ktorý zvýšil úrokové sadzby zo 4,75 % na 5 %. Cieľom zvyšovania je samozrejme znížiť ponuku peňazí v obehu, a tým bojovať proti vysokej inflácii. To však so sebou prináša riziká – zároveň sa tým zvyšujú náklady na požičiavanie si, čo môže niektorých investorov odradiť od investovania. To následne zasiahne akciový trh a ekonomiku a vytvorí riziko recesie.

Hoci medziročná inflácia v eurozóne v posledných mesiacoch klesá, podľa Wunscha by ECB mala urýchliť znižovanie svojej bilancie a stimulovať ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb. Podľa jeho slov musia orgány EÚ v tomto roku „urobiť viac z hľadiska kvantitatívneho sprísňovania“ ako doteraz.

Guvernér belgickej centrálnej banky, ktorý ako jeden z prvých verejne upozornil, že úroveň inflácie na starom kontinente sa dostáva príliš vysoko, sa domnieva, že prípadné zvýšenie úrokových sadzieb by malo dosiahnuť až 75 bázických bodov. Priznal, že takéto rozhodnutie by bolo „rozumné“. Očakáva však, že zvýšenie bude predstavovať štvrtinu alebo pol percenta:

„Myslím si, že v máji to bude zvýšenie približne o 25 alebo 50 bázických bodov.“

Mnohí centrálni bankári tvrdia, že k obratu v menovej politike by malo dôjsť až vtedy, keď miera inflácie klesne na 2 %. Wunsch túto tézu podporuje a tvrdí, že ECB by sa mala držať svojej stratégie, kým sa tento cieľ nedosiahne.

úrokové sadzby

Inštitúcia nedávno zvýšila úrokové sadzby o 0,5 % na 3,5 %, zatiaľ čo inflácia v zóne klesla na 6,9 % (od marca 2023). Vo februári ECB zvýšila svoju hlavnú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na 3 %.

Čo si myslí guvernér francúzskej centrálnej banky?

Na rozdiel od Wunschových očakávaní prezident Banque de France – Francois Villeroy de Galhau – nedávno vyhlásil, že ECB je blízko k ukončeniu cyklu zvyšovania úrokových sadzieb. Je toho názoru, že centrálna banka by mala vstúpiť do „otvorenejšej“ fázy, v ktorej úrokové sadzby zostanú dlhšie obdobie nezmenené, namiesto toho, aby sa zvyšovali po každom zasadaní vlády.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu