• bitcoinBitcoin$27,183.00

Platia investori do kryptomien dane?

Len 4,09 % investorov do kryptomien vo Fínsku vlani zaplatilo dane. To isté urobilo 0,03 % ich kolegov na Filipínach. Týmto sa však údaje tohto typu nekončia. Podľa štúdie švédskej daňovej spoločnosti Divly zaplatilo vlani dane len 0,53 % investorov do kryptomien na celom svete.

Dane a smrť

Na svete vraj existujú len dve istoty – dane a smrť. Ukazuje sa, že investori do kryptomien majú iný názor a… nie sú príliš nadšení z platenia dane štátu.

Spoločnosť Divly v rámci svojej štúdie analyzovala situáciu v 24 krajinách. Cieľom bolo zistiť, koľko ľudí v jednotlivých regiónoch platilo dane v roku 2022. Výsledky boli získané po analýze vzťahu medzi počtom ľudí, ktorí vo svojich daňových priznaniach deklarovali obchodovanie s kryptomenami, a počtom vyhľadávaní kľúčových slov súvisiacich s daňami. Do úvahy sa bral aj počet držiteľov kryptomien v jednotlivých krajinách.

A tak sa ukázalo, že fínski investori sa javia ako najčestnejší, ale napriek tomu má svoje dane vyrovnané len 4,09 % z nich. Ich talianski kolegovia tak urobili s ešte nižšou mierou 0,26 %. Filipíny sú pritom krajinou s najnižšou mierou platenia daní na celom svete, a to len 0,03 %.

Celkovo analýza ukázala, že takmer 95,5 % investorov do kryptomien v roku 2022 nezaplatilo dane.

Vynára sa však otázka, či je zvolená metodika spoločnosti Divly správna. Nie každý, kto platí dane, hľadá informácie o nich na internete. Okrem toho existujú právne problémy, ktoré prináša neplatenie daní.

Právo verzus dane

Aj keď však uznáme, že tieto výsledky sú trochu podhodnotené, stále to naznačuje, že mnohí investori dane neplatia.

Za pozornosť stojí aj ďalšia štúdia, ktorú uskutočnila spoločnosť Coincub. Z nej vyplynulo, že Nemecko má najlepšiu daňovú legislatívu týkajúcu sa kryptomien. Tamojšie úrady uznali, že predaj digitálnych aktív, ktoré drží jedna osoba viac ako jeden rok, je oslobodený od dane. Vďaka tomu je táto krajina ideálnym miestom na vyrovnanie daní pre hodlerov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu