Podľa najnovších údajov analytickej spoločnosti Glassnode počet BTC na burzách naďalej klesá. Ide o prvý prípad v histórii tejto kryptomeny, keď sa stav na burzách znížil v jednom období.
Kontrast s predchádzajúcimi obdobiami bitcoinu
Z údajov spoločnosti Glassnode vyplýva, že v súčasnej ére – v období medzi dvoma érami halvingu bitcoinu – klesol počet BTC na burzách o 680 000 BTC. To je v ostrom kontraste s predchádzajúcimi érami, ktoré zaznamenali nárast o 1,02 milióna BTC a 1,97 milióna BTC.
Analytici poznamenávajú, že trend zostatkov bitcoinov na burzách sa historicky vyvíjal podľa exponenciálneho modelu rastu od založenia búrz v roku 2011. Vrchol bol dosiahnutý počas krízy Covid v roku 2020 – na úrovni 3,2 milióna BTC. Zdá sa však, že kríza pôsobila ako katalyzátor zmeny postoja používateľov k burzám. Následne viedla k poklesu zostatkov na burzách na makroúrovni.
Across our current Epoch, the #Bitcoin Balance on Exchanges continues to hemorrhage, recording a current decline of -680K BTC.
This place our current Epoch as the first to experience a contraction in Exchange Balance, curbing the prior trend of expansion across cycles.
🔴 Epoch… pic.twitter.com/ER3rwQQ8zV
— glassnode (@glassnode) May 23, 2023
Aktuálna bilancia a správanie investorov
V súčasnosti je na burzách 2,3 milióna BTC. To predstavuje pokles o 28 % oproti vrcholu. Tento trend naznačuje zmenu správania investorov. Tí sa čoraz častejšie rozhodujú držať svoje BTC v súkromných peňaženkách namiesto na burzách.
Túto zmenu možno pripísať viacerým faktorom, medzi ktoré patrí napríklad:
- zvýšená informovanosť
- obavy z bezpečnostných rizík
- vzostup decentralizovaného financovania (DeFi), ktoré umožňuje ľuďom získavať úroky z ich držby BTC
- všeobecný trend – investori teraz chcú držať svoje BTC dlhodobo.
Pokles počtu BTC na burzách by mohol mať významné dôsledky pre trh s kryptomenami. Nižšie zostatky na burzách by potenciálne mohli viesť k vyššej volatilite cien. Menšia ponuka ľahko obchodovateľných bitcoinov by totiž mohla zhoršiť pohyby cien v reakcii na zmeny dopytu.