• bitcoinBitcoin$27,206.00

Počty BTC na burzách zaznamenávajú historický pokles

Podľa najnovších údajov analytickej spoločnosti Glassnode počet BTC na burzách naďalej klesá. Ide o prvý prípad v histórii tejto kryptomeny, keď sa stav na burzách znížil v jednom období.

Kontrast s predchádzajúcimi obdobiami bitcoinu

Z údajov spoločnosti Glassnode vyplýva, že v súčasnej ére – v období medzi dvoma érami halvingu bitcoinu – klesol počet BTC na burzách o 680 000 BTC. To je v ostrom kontraste s predchádzajúcimi érami, ktoré zaznamenali nárast o 1,02 milióna BTC a 1,97 milióna BTC.

Analytici poznamenávajú, že trend zostatkov bitcoinov na burzách sa historicky vyvíjal podľa exponenciálneho modelu rastu od založenia búrz v roku 2011. Vrchol bol dosiahnutý počas krízy Covid v roku 2020 – na úrovni 3,2 milióna BTC. Zdá sa však, že kríza pôsobila ako katalyzátor zmeny postoja používateľov k burzám. Následne viedla k poklesu zostatkov na burzách na makroúrovni.

Aktuálna bilancia a správanie investorov

V súčasnosti je na burzách 2,3 milióna BTC. To predstavuje pokles o 28 % oproti vrcholu. Tento trend naznačuje zmenu správania investorov. Tí sa čoraz častejšie rozhodujú držať svoje BTC v súkromných peňaženkách namiesto na burzách.

Túto zmenu možno pripísať viacerým faktorom, medzi ktoré patrí napríklad:

  • zvýšená informovanosť
  • obavy z bezpečnostných rizík
  • vzostup decentralizovaného financovania (DeFi), ktoré umožňuje ľuďom získavať úroky z ich držby BTC
  • všeobecný trend – investori teraz chcú držať svoje BTC dlhodobo.

Pokles počtu BTC na burzách by mohol mať významné dôsledky pre trh s kryptomenami. Nižšie zostatky na burzách by potenciálne mohli viesť k vyššej volatilite cien. Menšia ponuka ľahko obchodovateľných bitcoinov by totiž mohla zhoršiť pohyby cien v reakcii na zmeny dopytu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu