• bitcoinBitcoin$25,991.00

Ďalšie banky v problémoch. Posledné zvýšenie úrokových sadzieb Fedu a nové 9-mesačné maximum Bitcoinu.

Rekapitulácia minulého týždňa zo sveta kryptomien. 

UBS sa dohodla na kúpe bývalého giganta Credit Suisse, zatiaľ čo akcie Deutsche Bank tento týždeň prudko klesli.

Krypto svetom nedávno otriasli správy o tom, že niekoľko významných amerických bánk zastavilo poskytovanie služieb a FDIC, ako aj ďalšie regulačné orgány museli zasiahnuť, aby zabránili pádu celého finančného systému. Aj napriek tomu sa kríza rozšírila aj do Európy, pričom dve významné banky čelili podobným problémom. 

Credit Suisse nakoniec kúpila najväčšia švajčiarska banka UBS za takmer 3,3 miliardy, čo bolo prakticky zadarmo. Táto udalosť vyniesla cenu bitcoinu nahor, na nové deväťmesačné maximum takmer 29 000 USD. 

Deutsche Bank je ďalšou spoločnosťou, ktorá sa v poslednom čase dostáva na titulky novín.  Cena jej akcií sa v piatok prepadla o 10 percent a za mesiac klesla o viac ako 25 percent.

Minulý týždeň sme takisto mohli pozorovať vyššiu volatilitu na akciových trhoch kvôli očakávaniu kroku Federálneho rezervného systému v súvislosti s úrokovými sadzbami. 

Vzhľadom na to, že v dôsledku rekordne vysokých sadzieb má veľa bánk problémy, sa mnohí domnievali, že centrálna banka prestane zvyšovať sadzby alebo ich dokonca začne znižovať. To sa však nestalo a Fed napriek veľkým problémom zvýšil kľúčové úrokové sadzby o ďalších 25 bázických bodov.

Ako sa cítim keď úrokové sadzby idú hore.
Ako sa cítim keď úrokové sadzby idú hore.

To vyvolalo okamžitý pokles cien BTC a ďalších významných aktív. Bitcoin v priebehu niekoľkých hodín klesol o 2 000 USD, ale býčí sentiment z posledného obdobia sa takmer okamžite vrátil. Dokonca ani dočasné problémy spoločnosti Binance v piatok nedokázali bitcoin ovplyvniť, keďže aktívum sa minulý týždeň nakrátko vyšplhalo nad 29 000 USD, čo znamenalo ďalšie niekoľkomesačné maximum.

Napriek rovnako rýchlemu ústupu je zrejmé, že bitcoin bol v posledných 10 dňoch na pozitívnej vlne. Index strachu a chamtivosti naznačuje to isté, keďže táto metrika sa dostala na najvyššiu úroveň za viac ako rok.

fear and greed index
28 Marec 2023

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu