• bitcoinBitcoin$28,407.00

Posledný prejav predsedu Fedu ovplyvnil cenu bitcoinu

Federálny rezervný systém možno bude musieť podržať zvyšovanie úrokových sadzieb dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo, uviedol predseda Fedu Jerome Powell. Hovoril o budúcnosti makroekonomickej politiky a inflácie v USA.

Powell hovorí o ekonomickej situácii

„Dávalo by zmysel spomaliť tempo zvyšovania sadzieb, keď sa priblížime k reštriktívnej úrovni, ktorá bude stačiť na zníženie inflácie. Čas na zmiernenie tempa zvyšovania sadzieb môže prísť už na decembrovom stretnutí, povedal Jerome Powell počas prejavu, ktorý organizoval Brookings Institution.

Pripomeňme, že za posledné 3 mesiace Federálny rezervný systém zvýšil svoju referenčnú úrokovú sadzbu o 75 bázických bodov. Aktuálna sadzba je 3,83 %.

Nové slová šéfa Fedu skutočne nič nové neprinášajú. Stále zdôrazňuje, že centrálna banka zvýši úrokové sadzby, no pomalším tempom.

„Máme pred sebou dlhú cestu k opätovnému získaniu cenovej stability… Napriek prísnejšej politike a pomalšiemu rastu v minulom roku sme nezaznamenali žiadny jasný pokrok v spomalení inflácie,“ varoval.

Inflácia CPI v USA dosiahla v októbri 7,7 %. To je viac, ako vtedy ekonómovia očakávali.

Vplyv Powellových slov na oceňovanie aktív

Zaujímavé je, že prejav predsedu Federálneho rezervného systému tentoraz investorov nevystrašil. Akoby si mysleli, že všetko, o čom Powell hovoril, už sa prejavilo na cene.

Nasdaq vzrástol o 4,41 % a ukončil seansu na 11 468 bodoch. Naopak, S&P500 vzrástol o 3,09 % a dosiahol úroveň 4 080,11 bodu. To je najviac od 12. septembra.

Ako sa darilo bitcoinom?

Už včera, ešte pred Powellovým prejavom, bitcoin stúpal a snažil sa prelomiť 17 000 dolárov. Keď prezident Fedu začal svoj prejav, 1 BTC stál okolo 16 850 dolárov. Kurz rýchlo vzrástol na 16 960 dolárov.

Dnes jeden bitcoin stojí 17 100 dolárov. To znamená cenový skok o 1,3 % za deň a 2,5 % v priebehu 7 dní.

1 ETH stojí 1282 USD. To sa premieta do nárastu o 1 % oproti včerajšku a 3 % počas týždňa.

Bitcoin Fear and Greed Index na úrovni 16 470 dolárov ukázal strach. Pravdepodobne je teraz v neutrálnej polohe.

 

Neutrálny postoj investorov k ETH ukazuje Ethereum Fear and Greed Index.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu