• bitcoinBitcoin$27,714.00

Prečo ešte SBF nebol uväznený?

Bývalý generálny riaditeľ FTX je stále v centre pozornosti. SEC a ministerstvo spravodlivosti vyšetrujú zakladateľa a bývalého šéfa neúspešnej kryptoburzy. Podnikateľ bol predvolaný, aby svedčil pred Snemovňou reprezentantov pre finančné služby.

SBF je stále na slobode

Po miliardách dolárov z peňazí vlastnených zákazníkmi pri „jednom z najnásilnejších a najťažších kolapsov v histórii korporácií v Amerike“ dlhuje FTX 3,1 miliardy dolárov svojim 50 najlepším veriteľom. Nie je teda prekvapujúce, že v komentároch na Facebooku sa tak často objavuje otázka: Prečo nie je SBF za mrežami?

Jednoduchá odpoveď je, že – aj keď sa môže zdať, že SBF urobil niečo zlé – stále nevieme, či došlo k trestnému činu.

Nový generálny riaditeľ burzy John Jay Ray III si získal obľubu pri riešení problému krachu Enronu. O FTX povedal, že „nikdy nevidel také úplné zlyhanie kontroly spoločnosti a taký úplný nedostatok spoľahlivých finančných informácií.“

Prebieha mnoho vyšetrovaní a kým sa neukončia, je jasné, že SBF tak skoro za mreže neposadia. Hoci Američania prišli o peniaze (napriek nariadeniam a obmedzeniam známym ako geofencing, 2 % zákazníkov FTX boli z USA), FTX – obrovská spoločnosť s viac ako stovkou pobočiek – sídlila na Bahamách.

Crypto Exchange GIF by CoinCollege International

„Po prvé, skutočnosť, že SBF a FTX majú väzby na Bahamy, ďalej komplikuje vyšetrovanie USA. Po druhé, prokurátori nie sú takí zbehlí v rozsiahlych podvodoch s kryptomenami. Je to nový fenomén.“ povedal Charles Slamowitz, právnik Web3.

„Zhromažďovanie relevantných informácií na vznesenie obvinenia je preto zložitejšie a netransparentnejšie. Vyšetrovanie môže trvať dlho.“ pokračoval.

Thomas Gorman, partner spoločnosti Dorsey & Whitney LLP, ktorý sa špecializuje na obranu vyšetrovaní, presadzovania práva SEC a kriminálnych prípadov cenných papierov, súhlasil s tým, že ústredie FTX na Bahamách veci komplikuje.

„To vytvára určité problémy, pretože existujú zákony, ktoré upravujú rôzne aspekty organizácie. To v konečnom dôsledku ovplyvní, kto bude za čo obvinený – za predpokladu, že bude obvinený.“ povedal.

Dôležité je, že Bahamy majú s USA zmluvu o vydávaní, takže aspoň teoreticky je zadržanie Bankman-Frieda možné.

Žiadne rozhodnutie o obvineniach z trestného činu

Gorman povedal, že zatiaľ nikto nerozhodol, či treba podať trestné oznámenie. A ak ich dostane SBF, chvíľu potrvá, kým niekto pôjde do väzenia. Medzitým má SBF právo mlčať, aby sa vyhol obvineniu. Urobil však iné rozhodnutie, poskytol niekoľko významných rozhovorov a pokračoval v uverejňovaní príspevkov na Twitteri.

Môžete dokonca nadobudnúť dojem, že Sam chce minimalizovať svoju vinu. Tvrdí, že nevedel alebo nerozumel tomu, čo sa v jeho firme deje. V rozhovore pre New York Times ďalej povedal, že „vedome nemiešal fondy“. Uveria úrady tejto výhovorke?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu