• bitcoinBitcoin$26,579.00

Prečo nie je možné vypočítať presný počet BTC v súkromných peňaženkách?

Jednou z najdôležitejších vlastností bitcoinu je obmedzená ponuka. Maximálny počet bitcoinov v obehu je obmedzený na 21 miliónov kusov a očakáva sa, že posledný BTC bude vyťažený do roku 2140. Množstvo voľných BTC v obehu ovplyvňuje aj množstvo kryptomeny v chladných peňaženkách investorov. Nakoľko je však reálne určiť ich presný počet? Poďme to zistiť!

Pripomíname, že peňaženky s kryptomenami sa rozdeľujú do kategórií podľa vlastníctva mincí a prístupu na internet.

Do prvej skupiny patria dôveryhodné a nedôveryhodné peňaženky. V prípade tých prvých vlastní súkromné kľúče platforma, napríklad burza kryptomien. V prípade tých druhých si ich používatelia ukladajú sami. Príkladom nedôveryhodnej peňaženky je napríklad spoločnosť Phantom, ktorá prevádzkuje siete Solana, Ethereum a Polygon.

Pokiaľ ide o pripojenie k internetu, peňaženky sa dodávajú v horúcej a studenej verzii. Horúce peňaženky uchovávajú súkromné kľúče a sú kedykoľvek pripravené na použitie, pretože sú pripojené na internet. Spomínaný Phantom je horúca peňaženka, takže vykonávanie transakcií netrvá dlho.

Ich opakom sú studené hardvérové peňaženky typu Ledger. Tie uchovávajú súkromné kľúče izolované od internetu a akákoľvek interakcia s nimi si vyžaduje fyzickú činnosť majiteľa.

Studené peňaženky sú bezpečnejšou možnosťou na dlhodobé ukladanie digitálnych aktív. Preto analytici považujú presun mincí z kryptomenových búrz za pozitívny trend. Je možné, že používateľ takéhoto zariadenia alebo softvéru dúfa v dlhodobé uloženie aktív a neplánuje ich predať, čím vytvára tlak na trhu.

Koľko bitcoinov je vo všetkých peňaženkách?

Určiť počet mincí v takzvanom chladnom sklade s dostatočnou presnosťou je takmer nemožné. Myslí si to Brian Quinlivan, vedúci marketingu analytickej platformy Santiment. Situáciu komplikuje aj skutočnosť, že odlev mincí z búrz sa v poslednom čase výrazne zvýšil v dôsledku množstva negatívnych správ.

Počet bitcoinov na burzách teraz klesol na najnižšiu úroveň od februára 2018. Odliv mincí z obchodných platforiem sa v posledných mesiacoch zintenzívnil v dôsledku silného tlaku amerických regulačných orgánov na burzy. Minulý týždeň americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) podala žaloby na platformy Binance a Coinbase.

Zdroj: Santiment

Podľa Quinlivana má prechod bitcoinu na studené peňaženky obrovský vplyv na celý trh. Podľa platforiem, ako sú CoinMarketCap a CoinGecko, napríklad masívny presun mincí znižuje kapitalizáciu odvetvia.

Treba poznamenať, že uvedené platformy zohľadňujú všetky bitcoiny v obehu. Dokonca aj tie, ktoré sa už dávno stratili. K dnešnému dňu napríklad CoinGecko odhaduje ponuku BTC na 19,4 milióna mincí.

Zdroj: Coingecko

28,94 % všetkých bitcoinov sa nepohlo najmenej päť rokov. Ide o maximálny údaj, ktorý zohľadňuje aj mince, ktoré sa nepohli od roku 2013. Za desať rokov však pomerne veľa ľudí stratilo svoje súkromné kľúče.

Výbery z búrz majú dlhodobý účinok

Ponuka kryptomien v obehu má klesajúcu tendenciu, pretože mince sa z búrz sťahujú bez toho, aby boli následne prevedené. Takáto stagnácia môže mať negatívny vplyv na trhovú kapitalizáciu v dôsledku zníženej užitočnosti siete ako celku, tvrdí expert. Pokiaľ však na burzách prebieha zdravá aktivita (ako je tomu v súčasnosti), malo by to vo všeobecnosti stačiť na kompenzáciu negatívneho vplyvu tohto trendu.

Quinlivan poznamenal, že mince stiahnuté z búrz majú tiež dlhodobý vplyv na trh.

„Obchodníci niekedy predpokladajú, že ak veľryby náhle presunú z búrz obrovské množstvo mincí, ceny okamžite stúpnu.“

V skutočnosti však masívne sťahovanie bitcoinov a iných kryptomien v mnohých prípadoch nie je spojené s následným rastom cien. K zhodnocovaniu aktív dochádza v oveľa dlhšom časovom horizonte, než si väčšina ľudí uvedomuje.

Vzhľadom na to všetko jednoducho neexistuje spôsob, ako presne zistiť, koľko BTC sa nachádza v chladných peňaženkách, upozorňuje hovorca spoločnosti Santiment.

„Za predpokladu, že máme všetky existujúce adresy búrz – čo nikto iný nemá – by sme mohli presne určiť, koľko bitcoinov sa v danom čase presúva do studených peňaženiek, a to jednoduchým odpočítaním všetkých známych adries búrz.“

Jedna osoba môže mať viacero adries

Pripomíname, že jedna osoba alebo organizácia môže vytvoriť neobmedzený počet adries kryptomien a kontrolovať ich. Proces vytvorenia peňaženky trvá niekoľko minút a existujú programy, ktoré umožňujú automatické vytvorenie tisícov peňaženiek. Z rovnakého dôvodu je aj počítanie bitcoinov v chladných peňaženkách nereálne s primeranou mierou presnosti.

Napokon, ďalším dôležitým faktorom sú trvalo stratené mince. Existuje obrovské množstvo peňaženiek, ktorých majitelia zomreli alebo k nim nemajú prístup. Tieto bitcoiny natrvalo vypadli z obehu a nemožno ich počítať ani ako aktíva v rukách dlhodobých investorov.

Okrem toho niektoré bitcoiny z ranej éry kryptomien občas ožívajú. Napríklad v prvej polovici júna 2023 sa majiteľ adresy 1E6nViR5Xv1wyNXg87SamvtLJ5TyXuksLC náhle „prebudil“ a previedol z nej ekvivalent 38,1 milióna USD v BTC. Treba poznamenať, že táto suma bola prijatá 9. apríla 2013, keď bola kryptomena ocenená mnohonásobne lacnejšie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu