• bitcoinBitcoin$26,551.00

Pred 9 rokmi sa zrútila burza kryptomien Mt.Gox

Väčšina z vás, ak nie všetci, už určite počula o udalostiach okolo krachu burzy kryptomien FTX, ku ktorému došlo relatívne nedávno. Novembrový krach jednej z najväčších svetových platforiem na obchodovanie s digitálnymi aktívami mal odozvu po celom svete, a to nielen v komunite obchodníkov s kryptomenami. Spôsobil pritom straty vo výške miliárd dolárov. Nebolo to však prvýkrát v histórii odvetvia, keď sa zo dňa na deň zrútila platforma na obchodovanie s kryptomenami. Podobný príbeh sa odohral presne pred deviatimi rokmi, keď sa svet 24. februára 2014 dozvedel o „smrti“ burzy Mt.Gox.

Stručná a smutná história Mt.Gox

Najprv si v krátkosti pripomeňme genézu vôbec prvej burzy na obchodovanie s bitcoinmi (BTC). Pôvodne mala byť burza Mt.Gox platformou na obchodovanie s kartami z elektronickej verzie kedysi populárnej hry Magic: The Gathering Online. Cieľový profil burzy sa zmenil na prvú kryptomenu, keď sa o túto digitálnu mincu začalo zaujímať čoraz viac ľudí na celom svete.

Bitcoin sa začal oficiálne kótovať na burze Mt.Gox 17. augusta 2010 za cenu 0,063 USD. V nasledujúcich mesiacoch začala cena BTC rásť a postupne prekonávala kľúčové cenové úrovne. Keď v novembri 2013 cena prvej kryptomeny prelomila magickú hranicu 1 000 USD, vtedy sa začali objavovať aj prvé problémy burzy.

Mt.Gox bola vtedy akýmsi centrom obchodovania s BTC. Burza bola zodpovedná za viac ako 70 % celkového objemu obchodovania s týmto aktívom. Ku koncu roka 2013 sa, žiaľ, začali objavovať čoraz častejšie hackerské útoky na platformu.

V jednom momente však burza dostala úder, z ktorého sa už nespamätala. 24. februára 2014 bolo oznámené, že všetky transakcie na platforme boli pozastavené. Okrem toho prestala fungovať webová stránka burzy.

V dôsledku série expoitov bola burza Mt.Gox okradnutá o celkovo 850 000 bitcoinov. Väčšina ukradnutých prostriedkov, až 750 tisíc BTC, patrila investorom, ktorí platformu využívali. O 4 dni neskôr spoločnosť požiadala o ochranu pred pohľadávkami veriteľov. Burza bola v prevádzke necelých 3,5 roka.

Z ukradnutých prostriedkov sa podarilo získať späť len zlomok, asi 200 000 bitcoinov.

bitcoin

O 9 rokov neskôr…

Hoci od jednej z najväčších tragédií v histórii kryptoburzy uplynulo už takmer desať rokov, investori stále čakajú na spravodlivosť v tomto prípade.

V roku 2021 existoval len záblesk nádeje, že sa podarí získať späť aspoň časť ukradnutých prostriedkov. Bolo to vtedy, keď 20. októbra japonský súd, ktorý dohliadal na súdny proces proti burze, uznal realizáciu plánu občianskej rehabilitácie. O rok neskôr jeden zo správcov Mt.Gox vyhlásil (k 6. júlu 2022), že vlastní 142 000 bitcoinov.

V októbri minulého roka boli zverejnené podrobné usmernenia, v ktorých sa vysvetľuje, ako má prebiehať vrátenie ukradnutých prostriedkov. Burza údajne vlastní 137 000 bitcoinov, ktoré sa majú rozdeliť poškodeným investorom.

V najnovších tohtoročných správach sa uvádza, že bývalí zákazníci Mt.Gox majú čas do 10. marca, aby si vybrali formu vrátenia peňazí, na ktorú majú nárok.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu