• bitcoinBitcoin$27,197.00

Pred pizzou bol JPEG: zabudnutá prvá transakcia Bitcoinu

S blížiacim sa dňom pizze Bitcoinu komunita obnovila diskusiu o prvej transakcii BTC. Existujú argumenty, že sa týkala nákupu súborov JPEG.

Deň pizze Bitcoinu sa oslavuje 22. mája. Pripomína sa ním prvý raz v histórii, keď sa bitcoin (BTC) použil na uskutočnenie platby. Na Twitteri sa však široko zdieľa istý screenshot z bitcoinového fóra.

Prvá transakcia na Bitcoine: Obrázok v hodnote 500 BTC?

Sabunir, ktorý chcel otestovať transakcie v sieti Bitcoin, na fóre zverejnil, že je ochotný predať tapetu na pracovnú plochu za 500 BTC (približne 1 dolár v dolároch z roku 2010). Napísal to 24. januára 2010:

„Ak chcete získať obrázok, pošlite mi prosím mince a potom pošlite súkromnú správu, v ktorej uvediete čas, kedy ste ich poslali. Odpoviem vám na súkromnú správu s odkazom na obrázok. Obrázok, ktorý predávam, je môj vlastný výtvor s rozlíšením 1280 × 960 – výborný na pozadie pracovnej plochy.“

Do konverzácie sa zapojil aj Satoshi Nakamoto, tvorca Bitcoinu, aby transakciu uľahčil.

zdroj: bitcointalk.org

Komunita nebola ochotná zaplatiť

Mesiac po Sabunirovom príspevku bol o ponuku stále malý záujem. Preto 9. februára 2010 Sabunir položil otázku o spresnení budúcich pokusov. Jeden používateľ fóra, SmokeTooMuch, odpovedal, že nechce míňať peniaze na tapety.

zdroj: bitcointalk.org

24. februára 2010 však Sabunirova peňaženka prijala dve transakcie, jednu na 100 BTC a druhú na 500 BTC.

Komunita diskutovala o tom, že ak by transakcia bola prijatá za predaj obrazu, predchádzala by slávnej transakcii kde bolo zapplatených 10 000 BTC za pizzu.

zdroj: blockchair.com

Iní však tvrdia, že pri týchto transakciách išlo skôr o dar než o predaj JPEG. Argumentujúc v tomto duchu, iný používateľ Twitteru tvrdí, že prvá transakcia v hodnote 100 BTC bola zadržaná sedem minút pred tým, ako bol uplatnený dar. Objasnenie tejto toľko diskutovanej bitcoinovej transakcie bude môcť poskytnúť možno len Sabunir.

Medzitým bolo podľa údajov z Dune na bitcoine do dnešného dňa vytvorených viac ako 6,8 milióna nápisov Ordinals.

Technológia Ordinals umožňuje do Satoshi, najmenšej jednotky BTC, zapisovať údaje, ako je text, zvuk a video. Vďaka tomu je konkrétny Satoshi jedinečný.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu