• bitcoinBitcoin$26,612.00

Recesia? Tento ekonóm tomu tak skoro neverí

Americká centrálna banka za posledných 15 mesiacov zvyšovala úrokové sadzby v boji proti inflácii. Táto agresívna menová politika vyvoláva obavy z ťažkej recesie a problémov s rizikovými aktívami vrátane bitcoinov a iných kryptomien.

Populárny makroekonomický analytik Alex Krüger však napriek očakávanej recesii nezdieľa negatívny sentiment okolo bitcoinu a iných finančných aktív. Čo ho udržuje byť pozitívnym  ohľadne akciového trhu?

Recesia na obzore?

V nedávnej výskumnej správe Alex Krüger vysvetľuje, prečo si zachováva optimistický výhľad na cenu bitcoinu tvárou v tvár recesii. Podľa ekonóma história nepozná recesiu, v ktorú toľko ľudí dúfalo. Tvrdí, že väčšina ľudí sa na ňu už pripravila, čo zrejme znižuje jej dopad v porovnaní s očakávaniami.

Krüger zdôrazňuje, že nie sú dôležité samotné ekonomické dáta, ale to, či sú nové dáta lepšie alebo horšie, ako očakával trh. Naznačuje, že už teraz môže byť trh v ťažkej recesii, čo znamená, že každé pozitívne prekvapenie môže viesť k zvýšeniu cien.

To znamená, že trhové očakávania recesie už môžu byť zahrnuté do cien aktív. Ak sú prichádzajúce ekonomické údaje lepšie, ako sa očakávalo, mohlo by to vyvolať pozitívnu reakciu trhu. To prispeje k zníženiu obáv z recesie. Naznačuje to teda, že pozitívne správy môžu mať väčší vplyv na ceny, ako sa očakávalo, keďže trh môže reagovať na predpovedané scenáre.

Analytik uvádza príklad nemeckej burzy DAX, ktorá v minulosti počas recesie dosahovala rekordné hodnoty. Pre Krügera je to dôkaz, že recesia nemusí vždy znamenať negatívne dopady na rizikové aktíva.

Riziko recesie je minimálne

Krüger sa domnieva, že riziko krachu trhu je nízke. Poukazuje na to, že Federálny rezervný systém takmer ukončil kampaň na zvyšovanie sadzieb, čo znamená, že na akcie nebude vyvíjať žiadny ďalší tlak. Ekonóm navyše zdôrazňuje, že v blízkej budúcnosti môžu byť kryptomeny vnímané ako alternatívne investičné aktíva, ktoré pritiahnu záujem investorov hľadajúcich bezpečné a nezávislé investičné trhy.

Jediným protichodným bodom je, že ľudia sú často nútení predávať rizikové aktíva, keď rastie nezamestnanosť. Je však potrebné pripomenúť, že Krügerova analýza má svoje obmedzenia, ako každá iná prognóza na finančnom trhu. V konečnom dôsledku zostáva trh nepredvídateľný a veľké množstvo analytikov píše o budúcich cenách bitcoinov. Samozrejme, je tu citeľné rozdelenie na dva tábory – býčí a medvedí.

Zvýšenie hodnoty bitcoinu

Bitcoin (BTC) vykázal vynikajúci výkon v prvej polovici roku 2023. Hlavná kryptomena zaznamenala od začiatku januára nárast ceny o viac ako 80 %.

V prvých šiestich mesiacoch roka sa trh s kryptomenami začal zotavovať po páde FTX a bankrotoch niekoľkých renomovaných spoločností s digitálnymi aktívami. Toto obdobie bolo tiež svedkom obnoveného záujmu finančných inštitúcií o BTC a objavenia sa Oridinals v ekosystéme bitcoinu.

Hodnota BTC vyskočila zo 16 000 USD na 31 000 USD, čím výrazne predbehla ďalšie dôležité aktíva ako zlato a akciové indexy Nasdaq, S&P 500 a Nikkei 225. Určite je jedným z dôvodov útek altcoinových investorov do digitálneho zlata. Samozrejme aj regulačný tlak, ktorý SEC vyvíja na najväčšie svetové obchodné platformy ako Binance alebo Coinbase.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu