• bitcoinBitcoin$26,575.00

Senátorka Wendy Rogersová bojuje za to, aby sa bitcoin stal zákonným platidlom v Arizone

Mnohokrát sa v prognózach pre blízku budúcnosť kryptomien naznačilo zvýšenie prijatia tohto sektora. Ako príklad toho dostávame v konaní populárnej americkej senátorky štátu Arizona – Wendy Rogersovej. Republikánska politička vypracovala návrh zákona, ktorým sa bitcoin stane zákonným platidlom v štáte. Aké sú šance na schválenie a implementáciu zákona?

Prijme Arizona Bitcoin?

25. januára sa pravicová senátorka Wendy Rogersová opäť snažila, aby bol bitcoin uznaný ako zákonné platidlo v štáte Arizona. Ak by bola legislatíva schválená, Arizona by sa stala prvým štátom v histórii USA, ktorý by plne prijal prvú kryptomenu. Ďalší dvaja republikánski senátori, JD Mesnard a Jeff Weninger, sú tiež za návrh zákona. Návrh zákona bol označený ako SB 1341. Zatiaľ nie je stanovený dátum stretnutia, na ktorom sa bude diskutovať o legislatíve týkajúcej sa bitcoinov.

Čo presne predpokladá návrh od Rogersovej? Podľa nej by občania štátu Arizona dostali napr. schopnosť splácať finančné záväzky a vysporiadať dane formou BTC.

Skupina skeptikov v oblasti kryptomien je proti legislatíve a ako dôvod uviedli pokles záujmu o kryptomeny po novembrovom krachu trhu. Tento argument však neobstojí, pretože, ako sa dozvedáme z výskumnej správy banky Goldman Sachs, bitcoin bol tento rok uznaný ako najlepšie „výkonné aktívum na svete“.

 

V správe banky sa tiež uvádza, že prvej kryptomene od začiatku roka sa darí lepšie ako S&P 500, zlatu, realitám a Nasdaqu.

Boj o adopciu v USA pokračuje

Môžu teda skutočnosti ako je vyššie uvedené ovplyvniť rozhodnutie zákonodarcov uznať bitcoin ako legálnu formu platby? Možno to tentokrát vyjde.

Pretože minulý rok, tiež okolo konca januára, sa Wendy Rogersová prvýkrát pokúsila presadiť svoj návrh zákona cez Senát. Vtedy to však neuspelo a dokument bol zamietnutý v druhom čítaní. Pochybnosti o úspechu podania navyše vyvoláva aj fakt, že ústava USA zakazuje jednotlivým štátom individuálne zaviesť vlastnú zákonnú menu.

Je dôležité pripomenúť, že Arizona nie je sama vo svojom boji za reguláciu bitcoinu. Minulý týždeň sa zákonodarcovia v Mississippi a Missouri pokúsili schváliť legislatívu týkajúcu sa kryptomien. Ich projekty predpokladali udeľovanie a ochranu práv občanov na ťažbu bitcoinov. V septembri 2022 štát Colorado povolil platenie daní bitcoinami.

bitcoin

Je možné návrh presadit?

Jeden z právnych partnerov Andersona Killa, Preston Byrne, komentoval nedávne udalosti:

„Klauzula o razení mincí v ústave USA znamená, že právo rozhodovať o tom, čo je a čo nie je zákonným platidlom v Spojených štátoch, je výlučne v kompetencii Kongresu.“

Byrne povedal, že ak by aj návrh arizonskej senátorky prešiel, vo vládnom meradle by to bolo „väčšinou symbolické“.

Bitcoin v Spojených štátoch

Dôležitým faktom je, že Spojené štáty americké dominujú svetu z hľadiska objemu obchodovania s bitcoinami. Podľa výskumov vlastní bitcoin alebo jeho časti v tejto krajine až 23 miliónov občanov. Američania tiež generujú najväčší hash rate bitcoinovej siete na svete.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu