• bitcoinBitcoin$26,553.00

Rok 2022 bol rekordný z hľadiska hodnoty kryptomien ukradnutých hackermi

Chainalysis tvrdí, že rok 2022 bol rekordným rokom „v histórii hackingu“ a z hľadiska rozsahu krádeží kryptomien. V priebehu 12 mesiacov bolo zo spoločností zaoberajúcich sa kryptomenami ukradnutých až 3,8 miliardy dolárov.

Hacking kryptomien dosiahol v roku 2022 rekordnú úroveň

Spoločnosť Chainalysis v stredu zverejnila časť svojej správy o kriminalite v oblasti kryptomien. Dokument obsahuje vyššie uvedené informácie – spoločnosti na trhu digitálnych mien ukradli v roku 2022 – 3,8 miliardy dolárov.

Spoločnosť vysvetlila, že aktivita hackerov sa výrazne zvýšila v marci, ale vrchol dosiahla v októbri – v mesiaci, keď bolo v 32 samostatných útokoch ukradnutých až 775,7 milióna dolárov.

Spoločnosť dodala, že „82,1 % všetkých kryptomien ukradnutých hackermi – spolu 3,1 miliardy dolárov“ pochádza z hackerských útokov na decentralizované finančné protokoly (DeFi). Toto percento sa zvýšilo zo 73,3 % (údaje za rok 2021). Uviedla tiež, že 3,1 miliardy dolárov bolo odcudzených z protokolov mostov medzi reťazcami.

Hackeri napojení na Severnú Kóreu… boli v posledných rokoch zďaleka najplodnejšími hackermi v oblasti kryptomien

– bolo napísané v dokumente.

Dodali, že v roku 2022 „prekonali svoje vlastné záznamy o krádežiach a ukradli kryptomeny v odhadovanej hodnote 1,7 miliardy dolárov v niekoľkých hackoch, ktoré sme im pripísali“.

hacking 2022
Zdroj: Chainalysis

Navyše, analytická spoločnosť zaoberajúca sa trhom blockchainu zistila, že hackeri napojení na Severnú Kóreu ukradli z protokolov DeFi 1,1 miliardy dolárov, čím sa Severná Kórea stala „jednou z hnacích síl trendu hackerských útokov na DeFi, ktorý v roku 2022 zosilnel“.

Okrem decentralizovaných finančných protokolov spoločnosť Chainalysis tiež uviedla, že „hackeri napojení na Severnú Kóreu majú tendenciu posielať veľké sumy do miešačov kryptomien, ktoré boli zvyčajne základom ich procesu prania špinavých peňazí“.

Spoločnosť ďalej vysvetlila, že „počas väčšiny rokov 2021 a 2022 hackeri napojení na Severnú Kóreu používali Tornado Cash takmer výlučne na pranie kryptomien ukradnutých počas hackerského útoku“. Avšak mixér Tornado Cash bol sankcionovaný vládou USA. Stalo sa tak v auguste minulého roku.

Treba spomenúť, že podľa posledných údajov Tornado Cash tieto sankcie veľmi nezasiahli.

Ako uviedla spoločnosť Chainalysis, vzhľadom na skutočnosť, že Tornado Cash je decentralizovaná platforma založená na inteligentných zmluvách, „žiaden jednotlivec ani organizácia nemôže ‚vytiahnuť zástrčku‘ tak ľahko ako v prípade centralizovanej služby“.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu