• bitcoinBitcoin$27,163.00

Rusko môže čoskoro predstavovať 18 % hashrate siete Bitcoin

Podľa ruských analytikov rastúci regulačný tlak, daňové zaťaženie a náklady na energiu v krajinách, ako sú USA a Kazachstan, pravdepodobne spustia novú veľkú migráciu ťažiarov kryptomien. Podľa nich sa v ich krajine nakoniec vygeneruje až 18 % celosvetového hashrate bitcoinovej siete.

Rusko by mohlo prilákať polovicu ťažiarov kryptomien z Kazachstanu

Ruská federácia je pripravená stať sa jedným z lídrov na trhu ťažby. Taký je aspoň názor odborníkov zo spoločnosti Intelion Data Systems, ktorá je hlavným ruským dovozcom a distribútorom zariadení na ťažbu digitálnych aktív.

Analytici sa domnievajú, že v Rusku by sa mohlo v dohľadnej dobe vyťažiť až 18 % hashrate siete bitcoin. V januári 2022 to bolo len 4,7 % (podľa výpočtov Cambridgeského centra pre alternatívne financie). Ako by sa takýto veľký skok vygeneroval? Zrejme v dôsledku migrácie ťažiarov, ktorí dnes pôsobia v Kazachstane a USA.

V pozadí možno vidieť javy, ktoré môžu v skutočnosti podporovať prominentnú politiku Ruska. Nové obmedzenia prístupu k lacnej energii, zvyšovanie cien elektriny a potenciálne zavedenie spotrebnej dane z vyťaženej BTC – to sú myšlienky, o ktorých diskutujú politici v západných krajinách. O poslednom z nich uvažujú aj úrady z Bieleho domu. V dôsledku toho sa môžu do Ruska presunúť ťažobné centrá zo Spojených štátov, Kanady, Číny a predovšetkým Kazachstanu. V prípade poslednej menovanej krajiny sa predpokladá odchod až každého druhého baníka (čo by, mimochodom, znamenalo stratu pre štátny rozpočet).

Ak sa uvedené prognózy naplnia, podiel Ruska na celosvetovom hashrate bitcoinovej siete by mohol vzrásť na 18 %, čo znamená spotrebu 3,95 GW elektrickej energie.

ťažba btc

Timofej Semjonov, generálny riaditeľ spoločnosti Intelion Data Systems, hovorí, že „Rusko má všetky možnosti zmeniť existujúcu hierarchiu globálneho trhu ťažby kryptomien. Krajina má na to všetko potrebné: nízke náklady na elektrinu, rezervy voľnej energie, rozvinutú energetickú infraštruktúru v mnohých regiónoch“.

Semjonov tiež upozornil na zvýšené úsilie mnohých ruských spoločností rozšíriť svoje aktivity, ako aj na podporu tohto odvetvia zo strany vlády. Hoci zákonodarcovia ešte neschválili dlho očakávaný zákon o ťažbe, oficiálne vyhlásenia moskovských politikov naznačujú, že ruské elity majú v úmysle využiť to, čo prezident Putin označil za „konkurenčné výhody“ Ruska v oblasti ťažby bitcoinov.

Kríza povedie k zvýšenému dopytu po BTC

Na vytvorenie priaznivého investičného prostredia sa ťažba BTC v Rusku musí stať „legitímnou podnikateľskou činnosťou s jasnými pravidlami hry“, dodávajú experti spoločnosti Intelion. Domnievajú sa, že banková kríza v USA a Európe, ktorá sa „práve začína“, povedie k zvýšeniu dopytu po bitcoinoch ako nástroji na zabezpečenie proti inflácii a záujmu o kryptomeny medzi tradičnými finančnými inštitúciami, čo by malo okrem iného viesť k zvýšeniu ťažby na celom svete.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu