• bitcoinBitcoin$27,221.00

Rusko sa otvára ťažbe a medzinárodnému zúčtovaniu kryptomien

Rusko podniká ďalšie kroky na zmiernenie sankcií, ktoré naň boli uvalené po invázii na Ukrajinu. Podľa správ miestnych médií plánuje centrálna banka krajiny vytvoriť nové inštitúcie, ktoré sa budú zaoberať ťažbou kryptomien a medzinárodným zúčtovaním platieb.

Rusko sa otvára ťažbe

Na zasadnutí v Štátnej dume oznámila šéfka centrálnej banky Elvira Nabiullina dôležité zmeny. Ruská centrálna banka totiž v rámci pilotného programu umožní používanie kryptomien pri cezhraničnom zúčtovaní. Tento krok však neznamená úplnú zmenu postoja k digitálnym aktívam. Guvernérka centrálnej banky priznala, že ona a jej kolegovia zastávajú názor, že „v krajine by sa kryptomeny nemali používať“. Zdôraznila, že ide len o „vonkajšie zúčtovanie“ a že úradníci ho aj tak považujú za „experiment“.

„Zákon sa pripravuje aj ako experimentálny právny režim, povedala Nabiullina .

Plán Ruskej banky zahŕňa vytvorenie „špeciálnych oprávnených organizácií“ na kopanie kryptomien a medzinárodné zúčtovanie. To zahŕňa transakcie s kryptomenami a inými digitálnymi aktívami. Viceprezident Banky Ruska Alexej Guznov novinárom povedal, že inštitúcia rokuje s vládou o tom, ako budú takéto nové spoločnosti fungovať.

„V súčasnosti prebiehajú diskusie s vládou s cieľom objasniť rozsah ich činnosti, povedal Guznov.

Gabby Kush, generálna riaditeľka Global Digital Asset & Cryptocurrency Association, vo svojom vyhlásení pre portál Cointelegraph uviedla, že Rusko, Čína a ďalšie krajiny si uvedomujú, že „kryptomeny nie sú novým finančným produktom“, ale ďalším krokom v „evolúcii“ finančného trhu „alebo zásadnou zmenou spôsobu, akým si jednotlivci a organizácie navzájom vymieňajú hodnoty“ . Zdôraznila tiež, že nová politika Moskvy by potenciálne mohla ovplyvniť globálny finančný systém. To zahŕňa aj význam USA z hľadiska budúcnosti financií. Podľa jej názoru USA presadzujú „príliš agresívne kroky“ voči blockchainovému trhu, čo „znižuje schopnosť“ veľmoci zostať lídrom na trhu nových technológií.

rusko

Mena BRICS

Všetko sa deje v zaujímavom čase. Krajiny BRICS – Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika – totiž oznámili, že pracujú na vytvorení vlastnej meny, ktorá by uľahčila cezhraničný obchod.

V rozhovore pre Cointelegraph Mark Lurie, generálny riaditeľ spoločnosti z trhu DeFi, uviedol, že meny založené na komoditách, ktoré sa používajú na zúčtovanie – ako napríklad tie, ktoré plánujú krajiny BRICS – nemajú šancu nahradiť americký dolár ako globálnu menu. Podľa neho je vždy kľúčová dôvera aktív, a tá môže chýbať.

Lurie je však vo svojom názore trochu osamotený. Mnoho ľudí predpovedá pomalú smrť dolára. Samozrejme, americká mena sa nezrúti teraz ani na budúci rok. O desať rokov však už možno budeme žiť vo svete, kde jeho úlohu čiastočne prevezme digitálny jüan.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu