• bitcoinBitcoin$27,183.00

Jeffrey Sachs hovorí, že sa blíži koniec dominancie dolára

Podľa Jeffreyho Sachsa bude americký dolár v nasledujúcom desaťročí zohrávať oveľa menej dominantnú úlohu ako dnes. Renomovaný ekonóm vymenoval niekoľko faktorov, ktoré oslabia americkú menu.

Jeffrey Sachs hovorí o budúcnosti dolára

Úloha amerického dolára sa bude zmenšovať, pretože podiel USA na svetovej ekonomike sa bude znižovať a objavia sa nové medzinárodné prostriedky zúčtovania, predpovedá profesor ekonómie a riaditeľ Centra pre trvalo udržateľný rozvoj na Kolumbijskej univerzite Jeffrey Sachs.

V piatkovom prejave na online zasadnutí nedávneho výročného summitu Columbia China Summit Sachs uviedol, že medzinárodný platobný systém je v súčasnosti založený na dolári. V americkej mene sa uskutočňuje alebo je v nej denominovaných 60 % zúčtovaní zahraničného obchodu. Podiel USA na svetovom hospodárstve je pritom približne 15 %, pokiaľ ide o nákupy. Úloha dolára je teda oveľa väčšia ako úloha americkej ekonomiky. Podľa odborníka dolár odráža silu USA v 20. storočí. Až na to, že sa to má zmeniť.

Jeffrey Sachs, ktorého citovala čínska tlačová agentúra Xinhua, tiež upozornil, že keďže USA menia svoju menu na politickú zbraň a konfiškujú devízové rezervy Ruska, Venezuely a Iránu, mnohé krajiny sa od dolára odvracajú. Tieto krajiny „nedôverujú Američanom a myslia si, že USA skonfiškujú ich menu, najmä ak sa dostanú do akéhokoľvek sporu s USA“, dodal expert.

Ekonóm ďalej poznamenal, že súčasná úloha americkej meny je do veľkej miery spôsobená komerčným bankovým systémom založeným na dolároch, keďže platby zvyčajne vyrovnávajú komerčné banky. Sachs je však presvedčený, že túto úlohu v budúcnosti prevezmú CBDC.

dolár

Vytlačí digitálny jüan dolár?

Digitálny jüan ako hrozba pre dolár nie je vylúčený. Čínsky CBDC sa dnes testuje vo viacerých regiónoch krajiny. Sachs sa domnieva, že sa nakoniec stane medzinárodným platobným systémom pre medzikontinentálne transakcie.

Rusko, Čína, Saudská Arábia, India a Južná Afrika už dlho hľadajú alternatívne platobné systémy, pretože nechcú používať bankový systém založený na americkom dolári. Sachs uviedol, že je to pre neho pochopiteľné. Zhrnul, že úloha amerického dolára sa bude znižovať, ale význam jüanu, rupie, rubľa a ďalších mien sa bude zvyšovať.

Jeffrey Sachs je známy svojou prácou ekonomického poradcu vlád od Latinskej Ameriky po východnú Európu, kde podporoval prechod od socializmu k trhovému hospodárstvu. Bol tiež skutočným tvorcom „Balcerowiczovho plánu“.

Podobne ako on sa nedávno vyjadril aj Robert Kiyosaki.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu