• bitcoinBitcoin$26,575.00

Vláda Salvádoru splatila 800 miliónov dolárov v dlhopisoch. Nayib Bukele sa vysmieva médiám, ktoré na neho útočia

Napriek mnohým správam o potenciálnom bankrote štátu Salvádor sa krajine podarilo včas splatiť dlhopisy za tento rok, ktoré predstavovali 800 miliónov dolárov. Prezident krajiny – Nayib Bukele – sa tak vysmieva médiám, ktoré mu vyčítali, že investuje milióny do bitcoinov.

Salvádor spláca dlhopisy

23. januára prezident Salvádoru Nayib Bukele, najpopulárnejší politický podporovateľ bitcoinu na svete, na Twitteri uviedol, že jeho vláda splatila dlhopisy v hodnote 800 miliónov dolárov plus úroky.

Mnoho ľudí a médií informovalo o údajných finančných problémoch Salvádoru a kritizovalo jeho vodcu za investovanie vládneho kapitálu do bitcoinov. Pripomeňme, že prvá kryptomena bola v tejto krajine uznaná ako zákonné platidlo v septembri 2021.

Bukele vo zverejnenom príspevku spomína mediálnu kampaň proti nemu a jeho vláde kvôli pravidelnému nákupu bitcoinu. Konkrétne poukázal na publikáciu v The New York Times, ktorá vyšla v júli 2021. Uviedla, že rozhodnutie Salvádoru investovať do bitcoinov na makroekonomickej úrovni by mohlo negatívne ovplyvniť štátny rozpočet, v dôsledku čoho by krajina nebola schopná splácať svoj dlh.

Ako sa ukazuje, médiá sa v tomto prípade mýlili. Bukele navyše poukázal na to, že dlhopis bol vyrovnaný bez toho, aby bolo potrebné uzavrieť dohodu s Medzinárodným menovým fondom (MMF).

Generálny riaditeľ Binance Changpeng Zhao zablahoželal prezidentovi k úspešnej transakcii. Vyššie uvedené potvrdil aj Alejandro Zelaya, minister financií Salvádoru. Politik v dosť sarkastickom tóne túto informáciu vyjadril nasledujúcimi slovami:

„Žiaľ, v rámci dezinformačnej kampane niektorých národných a medzinárodných médií oznamujeme, že k tomuto dátumu sme ukončili splatenie dlhopisov z roku 2023 vo výške 800 miliónov USD aj s úrokmi.“

 

Prezidentova tlačová kancelária agentúre Reuters povedala, že vláda Salvádoru uskutočnila prevod dlhopisov, ktorý predstavoval 604,1 milióna dolárov. Okrem toho je tu úrok 23,4 milióna dolárov. Predtým, v roku 2022, inštitúcia uskutočnila prevody v dvoch tranžiach.

Salvádor nestráca vieru v BTC

Dňa 7. septembra 2021 uznal Salvádor bitcoin za zákonné platidlo, čím sa stal prvou krajinou v histórii, ktorá urobila tento krok. Následne vláda krajiny pravidelne nakupovala prvú kryptomenu. V súčasnosti vlastní 2 381 BTC, za ktoré bolo minuté približne 103 miliónov dolárov.

Začiatkom januára sa tiež objavili správy, že vláda Salvádoru schválila kľúčový zákon pre sektor kryptomien. Nová legislatíva stanovuje právny rámec pre projekt bitcoinových suverénnych dlhopisov, ktorý je známy ako „Volcano Bond“. Viac o téme tohto projektu sme písali tu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu