• bitcoinBitcoin$27,170.00

Satoshi Nakamoto oslávil 48. narodeniny. Dátum jeho narodenia nie je náhodný

Postava Satoshiho Nakamota je pre ľudstvo stále veľkou záhadou. Nie je totiž známe, či za týmto pseudonymom stojí jedna osoba alebo možno skupina ľudí, a taktiež ani to odkiaľ tvorca bitcoinu pochádza. Mnohí ľudia poukazujú na Japonsko ako na krajinu Nakamotovho pôvodu, hoci mnohé hlasy podporujú teóriu, že je to Brit. Ako možno tušíte, neistota panuje aj v otázke jeho veku. Istý zdroj však uvádza, že Satoshi Nakamoto 5. apríla oslávil 48. narodeniny.

Dátum narodenia Satoshiho a jeho ďalšie dno

V kalendári bitcoinovej komunity je niekoľko kľúčových dátumov súvisiacich s históriou prvej kryptomeny. Jedným z nich je 31. október 2008. Vtedy záhadný kryptograf (alebo skupina) používajúci pseudonym Satoshi Nakamoto zverejnil „Bielu knihu Bitcoinu“. Ďalšou dôležitou udalosťou je vyťaženie prvého bloku Bitcoinu, ktoré sa uskutočnilo 3. januára 2009. Podobne dôležitým momentom je vôbec prvá transakcia uskutočnená pomocou bitcoinu, ktorá sa uskutočnila 12. januára 2009.

Nadšenci bitcoinu uznávajú 5. apríl aj ako deň narodenia tvorcu tejto kryptomeny. Prečo práve tento dátum, keď ani nevieme, akej bol Nakamoto národnosti alebo pohlavia? Nuž, protagonista tohto článku bol pred svojím zmiznutím z internetu pravidelným prispievateľom do viacerých fór. Jedným z nich bola webová stránka P2P Foundation, na ktorej má Satoshi profil, v ktorom uviedol svoj dátum narodenia. Na základe toho sa dá usudzovať, že jeho dátum narodenia bol 5. apríl 1975. A tu je niekoľko zaujímavých postrehov a súvisiacich faktov.

bitcoin

Digitálne zlato

Mnohí členovia bitcoinovej komunity upozornili, že Satoshiho zapísaný dátum narodenia môže odkazovať na veľmi dôležitú historickú udalosť. Súvisí so zlatom.

Nuž, 5. apríla 1933 vydal vtedajší prezident Spojených štátov – Franklin Delano Roosevelt – nariadenie, aby Američania upustili od zlatej parity. V súlade s tým bolo všetkým občanom nariadené, aby vrátili všetky zlaté mince, ktoré vlastnili, a doklady preukazujúce ich expozíciu voči tomuto aktívu. Tieto dokumenty mali byť odovzdané Federálnemu rezervnému systému, centrálnej banke USA. Zaujímavé je, že toto nariadenie platilo v štátoch do 31. decembra 1974, teda štyri mesiace pred údajným narodením tvorcu bitcoinu.

V deň údajných Satoshiho 48. narodenín komunita najstaršej digitálnej meny diskutovala na fóre Reddit venovanom práve tejto teórii. Špekulovalo sa, koľko pravdy môže byť na tom, že si náš oslávenec vybral práve tento dátum v súvislosti s históriou zlata.

Jeden z používateľov fóra uverejnil príspevok, v ktorom nastolil celkom zaujímavú myšlienku.

„Rok 1975 bol rokom, keď občania USA mohli opäť vlastniť zlato a obchodovať s ním po tom, čo Nixon v roku 1971 jednostranne zrušil existujúci brettonwoodsky systém a zrušil zameniteľnosť amerického dolára za zlato, čím zaviedol „papierový štandard“. Nixon tvrdil, že toto opatrenie bude „dočasné“, ale klamal. O 52 rokov neskôr sme tu,“ vysvetľuje.

Profil Satoshiho Nakamota na fóre P2P foundation
Zdroj: https://p2pfoundation.ning.com/profile/SatoshiNakamoto

Mnohé faktory naznačujú, že Satoshi pri vytváraní svojej osoby v internetovej komunite chcel upriamiť pozornosť zvyšku internetizovaného sveta na otázku zlata. Jeho vynález, bitcoin, mal byť v konečnom dôsledku digitálnym ekvivalentom zlata. Tento mesiac uplynie 12 rokov, odkedy tvorca prvej kryptomeny opustil komunitu digitálnych aktív a jeho online aktivity jednoducho zmizli. V dôsledku toho, žiaľ, nemôžeme čerpať poznatky priamo od zdroja. Sme preto odkázaní na dohady.

Nech je to akokoľvek, všetko najlepšie k narodeninám!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu