• bitcoinBitcoin$26,516.00

SEC oficiálne žaluje spoločnosti Do Kwona a Terraform Labs

Americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) nepoľavuje a pokračuje v sérii oznámení a predvolaní pre spoločnosti zaoberajúce sa kryptomenami. Po tom, čo nedávno „vyrukovala“ na burzu Kraken a emitenta stablecoinov Binance USD (BUSD) či Paxos, teraz prišiel čas na ďalšieho hráča na trhu. Vo štvrtok SEC oznámila podanie žaloby na juhokórejskú spoločnosť Terraform Labs, ktorá stojí za jedným z najväčších krachov v histórii kryptomien.

SEC žaluje spoločnosti Terraform Labs a Do Kwona

SEC 16. februára oznámila, že na súd podala žalobu na spoločnosť Terraform Labs a jej bývalého generálneho riaditeľa Do Kwona, ktorý bol pre úrady niekoľko mesiacov nepolapiteľný. V žalobe sa uvádza, že obžalovaní ponúkali a predávali „kombinovaný balík cenných papierov pre aktíva v kryptomenách počas viacerých neregistrovaných transakcií“.

Predmetom sporu je práve obchodovanie s algoritmickým stablecoinom TerraClassicUSD (USTC) a súvisiacou kryptomenou Luna Classic (LUNC).

 

Inštitúcia si pod drobnohľad vzala aj program „mAssets“. Týkal sa kryptomenových derivátov určených na sledovanie ceny akcií kótovaných spoločností. Okrem toho žaloba podrobne rozoberala aj kryptomenu Terraform Mirror (MIR), správcovský token pre protokol Mirror.

Ako tvrdí predseda výboru – Gary Gensler – v zverejnenom vyhlásení, Kwon a jeho spoločnosť „neposkytli verejnosti úplný, spravodlivý a pravdivý opis aktív“. Najmä v prípade obchodovania s tokenmi USTC a LUNC, ktoré sa v predchádzajúcich rokoch nazývali Terra (LUNA) a TerraUSD (UST). Gensler ďalej uviedol, že: V súčasnosti je v platnosti zákon o obchodovaní s cennými papiermi a finančnými nástrojmi, ktorý sa používa na obchodovanie s cennými papiermi:

„Obviňujeme ich tiež z podvodu, ktorého sa dopustili tým, že opakovali nepravdivé a zavádzajúce vyhlásenia s cieľom vybudovať si dôveru predtým, ako investorom spôsobili zničujúce straty.“

Gensler odovzdal pochvalu komisárom SEC za účinne vedené vyšetrovanie a zároveň uviedol, že:

„Obžalovaní sa nám snažili zabrániť v získaní dôležitých informácií o ich podnikaní. Tento prípad ukazuje, ako ďaleko zájdu niektoré kryptografické spoločnosti, aby sa vyhli dodržiavaniu zákonov o cenných papieroch.“

Spoločnosť Terraform Labs je obvinená z podvodu

Na okresnom súde USA pre južný okres New York bola podaná 55-stranová obžaloba. Obžalovaní majú byť obvinení z porušení týkajúcich sa registrácie ponúkaných produktov u príslušného orgánu. Okrem toho ide o otázky týkajúce sa boja proti podvodom. Tie sú uvedené v zákone o cenných papieroch a zákone o burze.

V obžalobe sa uvádza, že spoločnosti Terraform Labs a Kwon „propagovali a uvádzali na trh“ svoj pákový protokol, ktorý bol v istom momente propagovaný ako úročenie vkladov USTC o 20 %. Údajne tiež úmyselne zavádzali investorov o stabilite UST.

Pripomeňme, že v máji minulého roka stratil algoritmický stablecoin od spoločnosti Terraform – UST – pevný odkaz na výmenný kurz amerického dolára. V dôsledku toho cena tohto aktíva a s ním spojeného tokenu LUNA prakticky klesla na nulu. To spôsobilo masívny otras na trhu digitálnych aktív, v dôsledku čoho investori prišli o finančné prostriedky v celkovej hodnote 40 miliárd USD.

Je UST len zámienkou pre SEC na likvidáciu stablecoinov?

Gabriel Shapiro, hlavný právny zástupca investičnej spoločnosti Delphi Labs, vyjadril svoj názor na likvidáciu stablecoinov zo spoločnosti Terra. Podľa neho by žaloba zo strany komisie mohla naznačovať začiatok širších inštitucionálnych opatrení proti trhu so stablecoinmi. Žalobu od SEC označil za „plán“ vedúci k cieľu odstrániť stablecoiny z trhu s kryptomenami.

V príspevku na Twitteri vysvetlil, prečo bola SEC pri písaní obžaloby proti subjektu na trhu digitálnych aktív tentoraz dôkladnejšia.

 

„SEC bude tvrdiť, že integrácia, propagácia, marketing, obchodné dohody atď. budovanie stablecoinových ekosystémov sú „snahy iných osôb“, od ktorých možno „odôvodnene očakávať“, že povedú k ziskom v súvislosti so stablecoinom,“ uvádza právnik.

Shapiro tiež poukázal na to, že SEC na podporu svojej tézy poukázala na niekoľko prvkov blížiacich sa k Howeyho testu. Táto téza spočíva v tom, že tokeny USTC a Luna Classic predstavujú cenné papiere, ktoré podliehajú americkým predpisom v oblasti obchodovania.

K včerajšej podanej žalobe sa vyjadril aj Ryan Sean Adams, ktorý je moderátorom podcastu o kryptomenách Bankless. Uviedol, že právne víťazstvo americkej komisie nad spoločnosťou Terraform Labs by SEC rozsvietilo zelenú na stíhanie ďalších emitentov stablecoinov.

 

Kde je Do Kwon?

Úplne samostatnou otázkou je, že americkým ani juhokórejským orgánom sa doteraz nepodarilo Do Kwona vypátrať a zadržať. Po tom, ako v septembri opustil Singapur v dôsledku zatykača vydaného orgánmi, miesto jeho pobytu dodnes nie je známe. Medzitým sa dokonca objavili fámy, že Interpol zverejnil takzvané „červené oznámenie“ o jeho prípade, aby ho chytil. Ukázalo sa však, že to nie je pravda.

Nedávno svet obleteli správy, že Kwon sa možno skrýva v Srbsku, kam pricestoval z Dubaja.

Zaujímavé je, že Kwon je stále aktívny na sociálnych sieťach a z času na čas sa objaví na Twitteri. Svojho času sa snažil vyvrátiť fámy, že je na cestách a snaží sa ukryť pred trestným stíhaním.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu