Americká senátorka Cynthia Lummis sa domnieva, že ku kolapsu FTX by nedošlo, ak by bol v platnosti zákon o kryptomenách, ktorého je spoluautorkou.
Senátorka Lummis vysvetľuje, ako by zákon o kryptomenách zabránil kolapsu FTX
Americká senátorka Cynthia Lummis v sérii tweetov vysvetlila, prečo by kryptomenová burza FTX neskrachovala, ak by Kongres schválil jej zákon o kryptomenách. Pripomeňme, že platforma na obchodovanie s kryptomenami minulý týždeň vyhlásila bankrot.
The FTX bankruptcy wouldn’t happen under the Lummis-Gillibrand bill. Here’s why:
— Senator Cynthia Lummis (@SenLummis) November 14, 2022
Senátorka z Wyomingu je už dlho zástancom regulácie trhu s digitálnymi aktívami. Vieme, že osobne vlastní BTC a verí, že Bitcoin je niečo, čo by Federálny rezervný systém mal mať vo svojej súvahe. Opakovane povedala, že kryptomena je vynikajúci uchovávateľ hodnoty.
V pondelok na Twitteri napísala, že „bankrot FTX by sa nestal“, keby bol v platnosti zákon Lummis-Gillibrand.
Lummis a senátorka Kirsten Gillibrand predstavili v júni návrh zákona o „zodpovednej finančnej inovácii“. Tvrdili, že ide o „prelomovú legislatívu oboch strán, ktorá vytvorí úplný regulačný rámec pre digitálne aktíva“ a „podporuje zodpovedné finančné inovácie, flexibilitu, transparentnosť a robustnú ochranu spotrebiteľa pri integrácii digitálnych aktív do existujúceho práva“.
Senátorka za Wyoming vo svojich tweetoch jasne uviedla, že návrh zákona poskytne „silnú ochranu“ klientom. Okrem toho poskytuje „ochranu pred bankrotom pre všetkých zákazníkov“ a „transparentnosť“.
Lummis tiež povedala pre Cowboy State Daily, že zánik FTX nie je niečo, čo sa mohlo stať vo Wyomingu.
„Od roku 2019 vieme, že partnerské transakcie zahŕňajúce digitálne aktíva sú nebezpečné. A to je dôvod, prečo je to vo Wyomingu nezákonné… Vo Wyomingu existujú prísne obmedzenia na transakcie, ako napríklad tie, ktoré sa vyskytli medzi FTX a jej sesterskou organizáciou s názvom Alameda,“ vysvetlila.
Dodala, že zákon Lummis-Gillibrand vyžaduje, aby burza nepoužívala klientske aktíva na obchodovanie na vlastný účet a po celý čas mala v držbe 100 % klientskych prostriedkov, ktoré majú byť neustále pripravené na výber.
Predpisy by tiež vyžadovali, aby spoločnosti zaoberajúce sa kryptomenami „využívali nezávislú banku alebo trustovú spoločnosť ako správcu“.
Po tom, čo FTX vyhlásila bankrot, Lummis tweetovala:
„Teraz je jasnejšie ako kedykoľvek predtým, že potrebujeme komplexnú reguláciu trhu s digitálnymi aktívami.“