• bitcoinBitcoin$26,601.00

Severokórejskí hackeri ukradli za päť rokov viac ako 1 miliardu dolárov

Hackeri podporovaní severokórejskou vládou ukradli od roku 2017 digitálny majetok v hodnote viac ako 1 miliardy dolárov. Oznámila to hlavná juhokórejská špionážna agentúra National Intelligence Service (NIS).

Severokórejskí hackeri ukradli viac ako 1 miliardu dolárov

Tento rok bola ukradnutá viac ako polovica tejto sumy, teda približne 800 miliárd wonov (626 miliónov dolárov). Okrem toho bolo obetiam v Južnej Kórei zabavených viac ako 100 miliárd wonov (78 miliónov dolárov).

NIS hovorí, že zameranie Severnej Kórei na počítačovú kriminalitu urobilo z tejto krajiny jednu z najlepších na svete, pokiaľ ide o krádeže kryptomien. Kimov režim sa k tomuto druhu zločinu priklonil v roku 2017 po sprísnení ekonomických sankcií uvalených Organizáciou Spojených národov, ktoré boli zasa odpoveďou na kórejské jadrové a raketové testy.

Médiá poznamenávajú, že Severná Kórea využíva ukradnuté aktíva na financovanie svojho jadrového programu a podporu svojej krehkej ekonomiky, ktorá sa už niekoľko rokov neustále zmenšuje v dôsledku prísnych sankcií OSN a pandémie COVID-19.

NIS očakáva, že severokórejskí hackeri ešte viac zintenzívnia svoje nelegálne kybernetické aktivity v roku 2023. Zamerať sa môžu nielen na kryptomeny, ale aj na detaily nových technológií a citlivé informácie o juhokórejskej zahraničnej politike a národnej bezpečnosti.

hacker GIF

Nové sankcie

Začiatkom tohto mesiaca Japonsko, Južná Kórea a Spojené štáty uvalili nové sankcie na severokórejských predstaviteľov spojených s tamojším zbrojným programom. Tento krok prichádza v čase, keď Severná Kórea tento rok vykonala rekordný počet testov rakiet.

Úrad pre kontrolu zahraničných aktív amerického ministerstva financií tiež začiatkom augusta uvalil sankcie na Tornado Cash. Dôvod? Využitie projektu pri operáciách prania špinavých peňazí.

V tom čase ministerstvo tvrdilo, že od roku 2019 sa služba používala na pranie kryptomien v hodnote viac ako 7 miliárd dolárov, vrátane prania približne 1 miliardy dolárov pre kyberzločincov Lazarus sponzorovaných Severnou Kóreou.

Severokórejská hackerská skupina Lazarus čelí obvineniam. Zločinci ukradli ETH a USDC v hodnote približne 625 miliónov dolárov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu