• bitcoinBitcoin$26,573.00

Španielska banka plánuje otestovať veľkoobchodné CBDC

Španielska centrálna banka, oznámila, že má v úmysle spustiť experimentálny program zameraný na testovanie CBDC. Inštitúcia chce spoluprácu s miestnymi finančnými a technologickými spoločnosťami.

Španielska banka testuje CBDC

Banka sa zameria na tri hlavné oblasti. Ide o simuláciu peňažných tokov, experimentovanie s likvidáciou finančných aktív a analýzu výhod a nevýhod uvedenia veľkoobchodného CBDC na trh.

Pojem veľkoobchodné CBDC sa vzťahuje na digitálnu menu, ktorú banky zvyčajne používajú na uchovávanie rezerv v centrálnej banke (na rozdiel od maloobchodnej meny CBDC, ktorá sa používa na verejné využitie).

Španielsky program má mať národný rozsah a nemá žiadnu súvislosť s prácou vykonanou v rámci Európskej únie zameranou na vytvorenie digitálneho eura.

Zainteresované strany, ktoré sa chcú zúčastniť na programe, musia splniť minimálne požiadavky stanovené centrálnou bankou a zverejniť „ekonomické zdroje“, ktoré sú ochotné na projekt vyčleniť. Proces podávania žiadostí končí 31. januára 2023.

V odôvodnení spustenia programu banka uviedla, že štúdia CBDC by mohla pomôcť určiť, do akej miery môže digitálna mena prispieť k „prispôsobeniu sa potrebám a požiadavkám čoraz digitálnejšej spoločnosti“.

Poznamenali tiež, že otázky CBDC sa „preverujú“ v mnohých jurisdikciách, kde sa však pozornosť sústredila najmä na maloobchodné aplikácie. Dodali, že čoraz viac spoločností sa ponára do „veľkoobchodných alebo medzibankových“ otázok.

Španielska banka plánuje otestovať veľkoobchodné CBDC

Ostatné krajiny a CBDC

Brad Jones, zástupca guvernéra Reserve Bank of Australia (RBA), na konferencii centrálnej banky 8. decembra povedal, že maloobchodné CBDC by mohli spôsobiť, že sa ľudia budú úplne vyhýbať komerčným bankám a potenciálne vytlačiť austrálsky dolár z trhu. V rámci prieskumu RBA zverejneného 9. augusta viac ako 80 finančných subjektov navrhlo prípady použitia CBDC. Poznamenalo tiež, že banky by mohli čeliť problémom s likviditou, ak sa CBDC stanú „preferovaným zdrojom“.

Thajská banka očakáva spustenie pilotného programu CBDC do konca roka 2022.

Bank of China spustila prvú skúšobnú verziu svojho e-CNY v apríli 2020. Dnes je digitálny jüan najpoužívanejším CBDC na svete.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu