• bitcoinBitcoin$27,815.00

Spojené kráľovstvo naďalej reguluje kryptomeny

Novela zákona o finančných službách a trhoch, ktorú v súčasnosti spracováva parlament Spojeného kráľovstva, rozšíri právomoci orgánov regulovať rôzne činnosti na trhu digitálnych aktív. Dodatok napísal Andrew Griffith, poslanec a finančný tajomník ministerstva financií.

Dôležitý pozmeňujúci a doplňujúci návrh týkajúci sa kryptomien

335-stranový návrh zákona bol uvedený do legislatívneho obehu v júli a druhé čítanie mal v Dolnej snemovni 7. septembra. Podľa odôvodnenia priloženého k uvedenej novele má táto novela „objasniť práva súvisiace s propagáciou“finančných služieb a iných činností súvisiacich s kryptomenami.

Financial Conduct Authority (FCA), britský regulátor finančného trhu, zverejnil 9. augusta otvorený list, v ktorom podrobne popisuje stratégiu dohľadu nad „alternatívnymi“ finančnými spoločnosťami, teda tými z trhu kryptomien.

V liste bolo napísané:

„Konečné pravidlá propagácie kryptomenových aktív zverejníme, keď ministerstvo financií sformalizuje predpisy.“

Dodajme, že väčšina kryptomenových spoločností v Spojenom kráľovstve teraz nie je pod kontrolou FCA, aj keď majú možnosť požiadať o špeciálnu licenciu na činnosť. Každopádne to posledné budú musieť urobiť najneskôr budúci rok. Registračný proces sa v súčasnosti vzťahuje len na opatrenia proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Pre mnohých uchádzačov sa to však ukázalo ako príliš náročné.

FCA tiež v auguste prijala opatrenia týkajúce sa reklamy na vysoko rizikové finančné produkty a dala jasne najavo, že aktíva v kryptomenách môžu byť rizikové.

V marci tohto roku FCA zároveň oznámila, že hľadá zamestnancov so skúsenosťami v oblasti kryptomien. Ako bolo oznámené, úrad sa pripravuje na spustenie nového oddelenia zodpovedného za reguláciu tohto sektora.

Kryptomeny

Bude Veľká Británia centrom kryptomien na svete?

Dodajme, že kroky orgánov Spojeného kráľovstva sú nejednoznačné a je ťažké ich považovať len a výlučne za nepriateľské voči trhu s kryptomenami. Griffithov predchodca ako minister financií Richard Fuller v septembri povedal, že vláda sa zaviazala urobiť z krajiny „technologické centrum kryptomien“.

V pozadí chce odvetvie regulovať aj Európska únia. Hospodársky a menový výbor Európskeho parlamentu schválil 10. októbra nariadenia o trhoch s kryptomenami. Pred nami je hlasovanie v Európskom parlamente.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu