• bitcoinBitcoin$26,609.00

Spoločnosť Bittrex je oficiálne obvinená SEC

Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) si vzala pod drobnohľad spoločnosť Bittrex, Inc. a jej spoluzakladateľa a bývalého generálneho riaditeľa Williama Shiharu. Spoločnosti hrozia sankcie za to, že sa neregistrovala u SEC. Komisia si vzala na mušku aj zahraničnú dcérsku spoločnosť Bittrex, Global GmbH.

SEC vs. Bittrex

Ako zdôraznila SEC, spoločnosť Bittrex je v prevádzke „minimálne od roku 2014“. Ide o „platformu, ktorá uľahčuje nákup a predaj aktív v kryptomenách. Komisia zistila, že predmetné kryptomeny a tokeny boli „ponúkané a predávané ako cenné papiere“.

Na druhej strane burza svojou činnosťou v rokoch 2017 až 2022 získala „príjmy vo výške najmenej 1,3 miliardy USD, a to aj z transakčných poplatkov od investorov vrátane investorov z USA, tým, že im slúžila ako maklér, burza a zúčtovacia agentúra bez toho, aby niektorú z týchto činností zaregistrovala u Komisie“.

Nejde však len o chýbajúcu registráciu u SEC. K tomu sa pridáva skutočnosť, že Shihara, generálny riaditeľ spoločnosti v rokoch 2014 až 2019, pomáhal emitentom, ktorí „chceli sprístupniť svoje aktíva na platforme Bittrex“. Čo presne robil? Išlo o odstraňovanie „z verejných kanálov určitých problematických vyhlásení“, ktoré mohli naznačovať, že tokeny emitentov sú cennými papiermi.

Gensler komentuje

„Dnešné opatrenie opäť dokazuje, že trhy s kryptomenami trpia nedostatočným dodržiavaním predpisov, nie nedostatočnou regulačnou zrozumiteľnosťou,“ povedal predseda SEC Gary Gensler.

„Ako sa uvádza v našej sťažnosti, spoločnosť Bittrex a emitenti, s ktorými burza spolupracovala, si boli vedomí regulácií, ktoré sa ich týkali, ale vynaložili všetko úsilie, aby sa im vyhli. Okrem toho sa Bittrex podľa obvinení neregistrovala u SEC a nedodržiavala americké zákony o cenných papieroch ako burza, broker-dealer a zúčtovacia agentúra,“ dodal.

súd

„Spoločnosť Bittrex údajne opakovane uprednostnila zisky pred ochranou investorov,“ uviedol Gurbir S. Grewal, riaditeľ odboru SEC pre presadzovanie práva.

V žalobe SEC podanej na okresnom súde USA pre západný obvod Washingtonu sa preto tvrdí, že spoločnosť Bittrex by mala byť zaregistrovaná ako burza, pretože pracuje s „objednávkami cenných papierov od viacerých kupujúcich a predávajúcich“.

V sťažnosti SEC sa ďalej tvrdí, že firma by mala podliehať registrácii ako zúčtovacia agentúra. Je to preto, že údajne pôsobila ako sprostredkovateľ pri realizácii platieb a „dodávok“ cenných papierov „po spárovaní príkazov na predaj a nákup a starostlivosti o aktíva zákazníkov“. Okrem toho by spoločnosť Bittrex mala oficiálne fungovať ako maklér, keďže sa „pravidelne zaoberala vykonávaním transakcií na účtoch“. Tiež ponúkala kryptomeny, ktoré sa predávali ako cenné papiere.

Pripomeňme si, že spoločnosť Bittrex 31. marca oznámila plány na ukončenie poskytovania služieb v Spojených štátoch. Vtedy sa odvolávala na neisté regulačné a hospodárske prostredie. Burza odporučila zákazníkom z USA, aby si stiahli svoje finančné prostriedky z jej platformy do 30. apríla 2023.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu