• bitcoinBitcoin$26,611.00

Spoločnosť BlackRock chce vytvoriť bitcoinové ETF

Spoločnosť BlackRock, jeden z najväčších správcov aktív na svete, sa uchádza o vytvorenie bitcoinového ETF. Ak bude schválený, bude to prvý – založený práve na BTC, a nie na derivátoch – fond v USA.

BlackRock chce svoj bitcoinový ETF

Spoločnosť BlackRock požiadala o vytvorenie burzovo obchodovaného fondu (ETF) založeného na bitcoinoch. Šance na jeho vytvorenie sú tentoraz vysoké, keďže sa hovorí o jednej z najväčších investičných spoločností na svete. Ak všetko pôjde dobre, pôjde o prvý takýto fond v histórii.

Pikantnosť ETF dodáva to, že by bol čiastočne založený na činnosti spoločnosti Coinbase Custody Trust Company, ktorá by bola správcom bitcoinov vo fonde. Bank of New York Mellon by zasa držala fiatové bankovky. Fond BlackRock iShares Bitcoin Trust by sa obchodoval ako komoditné akcie na báze custody.

Podľa žiadosti podanej 15. júna:

Cieľom týchto akcií je odstrániť prekážky spojené so zložitosťou a prevádzkovou záťažou spojenou s priamymi investíciami do bitcoinu.

Cena podielových listov bitcoinového ETF sa má aktualizovať „aspoň“ každých 15 sekúnd.

Stojí však za zmienku, že SEC zatiaľ neschválila žiadny spotový ETF založený na BTC. A to aj napriek pokusom viacerých žiadateľov. Jedna zo zamietnutých žiadostí patrila spoločnosti Grayscale, ktorá zažalovala SEC na odvolacom súde v presvedčení, že Komisia neoprávnene neschválila startup ETF tejto spoločnosti.

Ďalšími, ktorí sa usilujú o vytvorenie takéhoto fondu, sú ARK Invest, na čele ktorého stojí Cathie Woodová a európska investičná spoločnosť 21Shares.

Prvým bitcoinovým ETF na svete, s ktorým sa bude obchodovať na trhu, je kanadský Purpose Bitcoin ETF, zriadený začiatkom roka 2021.

Reakcia trhu

Ako na uvedené správy reagoval trh? Bitcoin cez noc vzrástol o 2 % na približne 25 550 USD. Naproti tomu 1 ETH stojí 1 666 USD, čo znamená nárast o 1,6 % za 24 hodín.

Zlepšila sa aj nálada na trhu. Bitcoinový index strachu a chamtivosti vzrástol z minimálnej hodnoty 41 na 47. To znamená posun od strachu investorov z ďalšieho poklesu k neutrálnemu prístupu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu