• bitcoinBitcoin$26,616.00

Spoločnosť Coinbase stráca trpezlivosť. Burza podala žalobu na SEC

Coinbase sa domáha odpovede od americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) v súvislosti s petíciou zaslanou pred deviatimi mesiacmi. Okrem iného v nej žiadala uviesť, ako regulátor klasifikuje aktíva ako cenné papiere alebo komodity. Druhá žiadosť sa týka toho, aby SEC navrhla stratégiu na získanie jasnosti v oblasti regulácie kryptomien. Keďže na list doručený v júli 2022 nebola poskytnutá žiadna odpoveď, americká burza podala na federálnom súde žalobu proti SEC. Cieľom tohto kroku je prinútiť regulačný orgán, aby odpovedal na prijatú petíciu.

Coinbase vs. SEC

V júli minulého roka právny tím burzy Coinbase zaslal oficiálnu petíciu Komisii pre cenné papiere a burzy (SEC). Išlo o žiadosť, aby adresát navrhol spôsob stanovenia jasných usmernení pre reguláciu odvetvia digitálnych aktív. Ľudia Garyho Genslera však na doručený dokument nereagovali. Do dnešného dňa z ich strany neprišla v tejto veci žiadna odpoveď.

Spoločnosť Coinbase však neustupuje. Zástupcovia burzy sú toho názoru, že oficiálne stanovisko komisie k otázkam, na ktoré sa v zaslanej petícii pýta, je pre reguláciu trhu kľúčové. Pripomeňme, že list obsahuje 50 presných otázok o postoji regulátora k jednotlivým kryptomenám. Osobitne dôležité je, ako SEC klasifikuje predmetné aktíva ako cenné papiere alebo komodity. Pri tejto príležitosti treba poznamenať, že predseda komisie – Gary Gensler – minulý týždeň vypovedal v Kongrese pred Snemovňou reprezentantov. Počas vypočutia dostal priamu otázku, či je podľa jeho názoru ethereum cenným papierom alebo komoditou. Na túto otázku však neodpovedal.

V rovnakom čase, keď sa žaloba proti komisii dostala na súd, sa na oficiálnom blogu burzy objavil dôležitý príspevok hlavného právneho zástupcu burzy Paula Grewala. Vysvetľuje v ňom, že nová legislatíva o správnom konaní vyžaduje, aby regulačný orgán odpovedal na žiadosť o reguláciu burzy. Je dôležité, aby to prišlo „v primeranom čase“.

„Zdá sa, že SEC sa už rozhodla našu petíciu zamietnuť. Zatiaľ však o tom neinformovali verejnosť. Takže v žalobe, ktorú dnes podala spoločnosť Coinbase, sa jednoducho žiada, aby súd požiadal SEC o sprístupnenie svojho rozhodnutia. Je dôležité, aby SEC a každá iná agentúra, ktorá sa obrátila na tvorbu pravidiel, odpovedala na petíciu, keď agentúra prijme rozhodnutie, najmä ak je odpoveď zamietavá,“ vysvetlil Grewal.

Právnik tiež dodal, že jasnosť týchto právnych predpisov je veľmi dôležitá. Osobitne upozornil na skutočnosť, že spoločnosť Coinbase dostala v marci oznámenie „Wells Notice“. To sa rovná tvrdeniu, že burza sa už možno pripravuje na donucovacie opatrenia voči nej zo strany SEC.

„Spoločnosť Coinbase a ďalšie subjekty pôsobiace v oblasti kryptomien čelia potenciálnym opatreniam na presadzovanie práva zo strany SEC, hoci nám nebolo oznámené, ako sa podľa SEC zákon vzťahuje na naše podnikanie,“ poznamenáva právnik.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu