• bitcoinBitcoin$28,367.00

Spôsobí dlh USA ďalší bitcoinový býčí trh?

Niet pochýb o tom, že ste počuli o gigantickom verejnom dlhu USA. K dnešnému dňu narástol na závratných 31,3 bilióna dolárov. Teoreticky, samozrejme, Amerika môže tlačiť neobmedzené množstvo dolárov, čo by vás mohlo viesť k myšlienke, že to nie je problém. Realita je však iná. V tomto článku veľmi podrobne vysvetlíme, ako sa rastúci dlh, a najmä úrokové náklady, ktoré z neho Amerika musí zaplatiť, stáva čoraz väčším problémom.

Dlh v číslach

Aby sme pochopili, prečo sa ani Amerika v konečnom dôsledku nedokáže vyrovnať so svojimi dlhmi, musíme sa v krátkosti pozrieť na čísla. Takže v čase písania tohto článku je dlh USA 31,3 bilióna dolárov. Kvôli štrukturálnym rozpočtovým deficitom teraz Amerika k tomuto číslu pridáva približne 1 bilión dolárov ročne.

Krajina v súčasnosti platí na úrokoch z tohto dlhu približne 400 miliárd dolárov.

Práve teraz USA stále ťaží z historicky nízkych úrokových sadzieb, ktorých sme boli svedkami za posledné desaťročie. Z tohto dôvodu platia z dlhu pomerne malý percentuálny úrok.

Problémom je, že tieto historicky nízke úrokové sadzby teraz spôsobujú prehnanú infláciu. V boji proti tomu americká centrálna banka v rekordnom čase zvyšuje úrokové sadzby. Teraz sú to 4 percentá. Očakáva sa však, že nakoniec Fed bude musieť zvýšiť sadzby dokonca na 5-7 percent.

Postupom času to spôsobuje problémy vláde USA. Stále viac starých dlhov je splatných. Krajina ich teda musí refinancovať za aktuálny 4% úrok.

Predpokladajme, že Amerika bude čoskoro musieť zaplatiť priemernú úrokovú sadzbu 3 percentá zo svojho dlhu – 31,3 miliardy dolárov. Potom budú platiť 939 miliárd dolárov ročne na úrokových nákladoch.

Pre porovnanie, krajina teraz míňa na armádu 800 miliárd dolárov ročne. To by čoskoro zvýšilo úrokové náklady nad ročné náklady na údržbu celej armády. Americké rozpočty pomaly, ale isto začínajú škrtať úrokové náklady. A tu nastáva problém.

Rozpočet pod drobnohľadom

Ročne dostávajú Spojené štáty okolo 4,8 bilióna dolárov na príjmoch, najmä prostredníctvom daní. Toto je rozpočet, s ktorým sa musí vláda USA vysporiadať.

Teraz z tých 4,8 bilióna dolárov minie asi 3,7 bilióna dolárov na lekársku starostlivosť, sociálne zabezpečenie a podobne. Plus 800 miliárd dolárov ide americkej armáde.

Takže zostáva 300 miliárd dolárov. Už skôr sme poukázali na to, že krajina v súčasnosti míňa 400 miliárd dolárov ročne na úrokové náklady. To v konečnom dôsledku vedie k deficitu 100 miliárd dolárov.

Tržby 4,8 bilióna – 3,7 bilióna – 0,8 bilióna = 300 miliárd – 400 miliárd úrokové náklady = 100 miliárd deficit

Nižšie uvedený graf z Rozpočtového úradu amerického Kongresu (CBO) dobre zhŕňa problém. To, čo vidíte, je celkový ročný deficit americkej vlády. Fialová časť sú bežné výdavky (vrátane zdravotnej starostlivosti a armády) a modrá časť sú úrokové náklady.

zdroj: Kongresový rozpočtový úrad (CBO)

CBO predpokladá, že do roku 2051 sa celkový deficit verejných financií zvýši na približne 12 percent rozpočtu. Dôležitým detailom je, že pre túto prognózu predpokladajú scenár, kde nie sú žiadne recesie, krízy, vojny atď.

Ide teda o mimoriadne optimistickú predpoveď, ktorej výsledok bude aj tak pre Spojené štáty dramatický. Všetko nasvedčuje tomu, že Spojené štáty americké sa nachádzajú v tzv. negatívnej dlhovej špirále.

USA trpí štrukturálnym rozpočtovým deficitom -> čo spôsobuje viac dlhu -> čo má za následok horší pomer dlhu k príjmom -> na kompenzáciu tohto rizika chcú investori vyššie úrokové sadzby -> táto vyššia úroková sadzba zvyšuje úrokové náklady a zvyšuje vláde deficit -> čo spôsobuje, že USA sa viac zadlžuje…

Vzniká tak nebezpečný začarovaný kruh, z ktorého pre USA neexistuje východisko. Jediné, čo môže urobiť, je pokúsiť sa oddialiť katastrofu čo najdlhšie. To sa dá dosiahnuť len tlačou stále väčšieho množstva peňazí a pokračujúcim nafukovaním hory dlhov… Konečným dôsledkom potom bude vyššia a vyššia inflácia.

Video gif. A close-up on twenty-dollar bills endlessly spilling out of an ATM.

Útek do tvrdých aktív

Nemôžeme však prehliadnuť skutočnosť, že americký dolár je teraz svetovou rezervnou menou. To znamená, že prevažná väčšina svetového dlhu a obchodu je denominovaná v dolároch. Mnoho ľudí musí platiť svoje účty v dolároch a to vytvára „prirodzený“ dopyt po mene.

Tento rok sme už boli svedkami posilňovania USD. Všetky ostatné fiat meny klesajú oproti doláru. Rovnako aj rizikové aktíva ako bitcoin a akcie.

Preto bude inflácia hlavnou témou 20 rokov. Kvôli tejto dynamike a aproximácii.

Vzhľadom na súčasnú dlhovú pozíciu Spojených štátov stojí za zváženie čo najviac chrániť portfólio aktívami, ktoré vláda nemôže vytlačiť.

Keď bude Federálny rezervný systém nútený znížiť úrokové sadzby, útek k americkým dolárom sa zmení na útek k tvrdým aktívam. Teoreticky ide o konečný scenár pre finančné aktíva s prirodzeným nedostatkom bitcoinov a fyzického zlata. Obe sú teda dôležitou súčasťou každého portfólia.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu