• bitcoinBitcoin$26,539.00

Spotreba energie bitcoinovej siete a hash rate sú navzájom oddelené

Nasadenie efektívnejšieho hardvéru na ťažbu kryptomien podľa posledných údajov spomalilo spotrebu energie Bitcoinu, čím sa spotreba energie bitcoinovej siete opäť stala predmetom diskusie. Aktualizácia Merge pre Ethereum urobila druhé najväčšie digitálne aktívum na svete prakticky bez závislosti od energie.

Nedávne štatistiky však odhaľujú, že energeticky efektívnejšie ASIC, alebo zariadenia používané na ťažbu, znížili nárast dopytu po energii. Údaje zároveň ukazujú stabilný nárast jeho hash rate.

Údaje zverejnila Messari 7. októbra. Analytická firma zároveň uviedla, že „toto oddelenie možno pripísať vstupu novšieho ASIC do siete. Sú energeticky účinnejšie a majú vyššií hash rate.”.

Dopyt po energii bitcoinovej siete klesá

Pohľad do týchto údajov odhaľuje, že dopyt po energii bitcoinu skutočne klesol od februára do konca septembra o 34 %, podľa University of Cambridge. Zvrátil sa tým trend, ktorý v októbri opäť mierne vzrástol.

Často revidovaný index spotreby energie bitcoinovej siete ukazuje, že súčasná odhadovaná ročná spotreba je 102,16 terawatthodín (THw). Na rozdiel od toho sa jeho anualizované celkové globálne emisie skleníkových plynov odhadujú na približne 0,1 % celosvetovej produkcie.

Pokles dopytu bol pravdepodobne spôsobený kapituláciou minerov v dôsledku veľkého výpredaja bitcoinov medzi novembrom a júnom. Všetko však môže zmeniť nové ťažobné vybavenie. Aktuálna vlajková loď Bitmain, Antminer S19 XP Hyd, sa môže pochváliť rýchlosťou hash 255 TH / s (terahash za sekundu) s energetickou účinnosťou 20,8 J / TH (joulov na terahash). Staršie modely ako S17 Pro neboli také efektívne a dosahovali okolo 40 J / TH.

Napriek medvediemu trhu a výpredajom minerov, hash rate siete dosiahol podľa Blockchain.com rekordných 254 TH/s. Od začiatku roka sa hash rate zvýšil približne o 50 %.

Cambridge uvádza (údaje z januára 2022), že Spojené štáty majú najväčší podiel približne 38 % z celkovej produkcie hash rate.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu