• bitcoinBitcoin$26,608.00

Štrajk hercov v Hollywoode – umelá inteligencia v pozadí

Hollywoodski herci sa rozhodli pripojiť k scenáristom v dvojitom štrajku. Ide o prvú takúto situáciu za posledných 63 rokov, v rámci ktorej hollywoodske štúdiá zastavia výrobu. To následne povedie k oneskoreniam a nákladom.

Herci požadujú zvýšenie svojich základných platov a zvýšenie honorárov zo zisku z predaja filmov a seriálov na streamovacích službách. Treba dodať, že chcú aj záruky, že ich nenahradí umelá inteligencia. Aj keď sa to zdá absurdné, áno, hlboké falošné technologické šou, ktoré už úspešne vzkriesili hercov na striebornom plátne.

Herci sa obávajú umelej inteligencie – chcú náležité ustanovenia v zmluvách
Štrajk hercov vedú vyjednávači z najväčšej hereckej odborovej organizácie SAG-AFTRA, ktorá má viac ako 160 000 členov. Vyjednávači po prerušení rozhovorov so štúdiom jednomyseľne odporučili štrajk. Za zmienku stojí, že požiadavky hercov sú takmer totožné s požiadavkami scenáristov z odborovej organizácie WGA.

Obe profesijné skupiny sa obávajú, že ich prácu nahradí umelá inteligencia. Herci nechcú, aby ich obraz využívala umelá inteligencia, ani nechcú, aby ich herecké výkony slúžili ako údaje, na ktorých sa trénuje umelá inteligencia.

Stojí za zmienku, že rokovania odborového zväzu SAG-AFTRA prebiehajú už nejaký čas, ako informovala Aliancia filmových a televíznych producentov (AMPTP). Podľa združenia, ktoré okrem iného zastupuje spoločnosti Netflix alebo Walt Disney Co, je „hlboko sklamané“, že rokovania boli prerušené. Návrh AMPTP vraj predstavoval „historicky vysoké navýšenie“ a „prelomový návrh na ochranu digitálnych obrazov hercov, a to prostredníctvom umelej inteligencie“.

Hlavnou obavou hercov je, že ich obraz bude používať umelá inteligencia – bez ich súhlasu alebo bez primeranej kompenzácie. Výrazným symbolom tohto štrajku je premiéra uznávaného hollywoodskeho filmu Oppenheimer. Počas premiéry filmu herci vyšli z Leicester Square a pridali sa k protestujúcim.

Nahradí umelá inteligencia hercov a scenáristov v Hollywoode?

Obavy hercov aj scenáristov, ktorí protestujú od mája, sú opodstatnené. Technológia umelej inteligencie čoraz viac vstupuje do kinematografie a nejde len o špeciálne efekty. Možnosť využívať obrazy hercov a vytvárať realisticky vyzerajúce scény je už realitou, čo dokazuje technológia deep fake.

Príkladom takéhoto využitia obrazu herca je napríklad „vzkriesenie“ herca Petra Cushinga vo filme Latr 1 z univerza Hviezdnych vojen. Podoba herca, ktorý zomrel v roku 1994, bola použitá na to, aby sa znovu objavil v deji imperiálneho hodnostára Wilhuffa Tarkina.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu