• bitcoinBitcoin$27,163.00

Ťažiari kryptomien zaplatili v Kazachstane na daniach spolu 7 miliónov dolárov

Ťažiari kryptomien zaplatili vlani v Kazachstane na poplatkoch za energie milióny dolárov. Vláda od nich tiež dostala na dani z ťažby celkovo 7 miliónov dolárov.

Daň z ťažby

Podľa správ miestnych médií získala kazašská vláda v roku 2022 3,07 miliardy tenge (približne 7 miliónov dolárov) na daniach od ťažiarov kryptomien. Stalo sa tak po zavedení nového zákona upravujúceho daňové zaťaženie ťažby.

Podľa predbežných údajov vlády za rok 2023 predstavovali poplatky vybrané od ťažiarov BTC do 27. apríla celkovo 240 miliónov tenge – v čase písania tohto článku je to viac ako 541 000 USD. Toto číslo je výrazne nižšie ako 652 miliónov tenge (~1,5 milióna USD) poplatkov zaplatených vláde v prvom štvrťroku 2022.

Podľa údajov Cambridgeského centra pre alternatívne financie v januári 2022, Kazachstanu pripadlo 13,22 % celkového hashrate bitcoinovej siete. V tejto oblasti tak zaostáva za USA (37,84 %) a Čínou (21,11 %).

Krajina zaviedla dane z ťažby digitálnych mien 1. januára 2022. Zákon vstúpil do platnosti, pretože ťažobné centrá veľmi zaťažovali národnú energetickú sieť.

Ťažiari

Ako sa Kazachstan stal Mekkou pre ťažiarov BTC?

V Kazachstane ťažia bitcoiny a altcoiny nielen domáci podnikatelia, ale aj zahraniční hráči, ktorí sa do krajiny presťahovali ešte v roku 2021 počas posledného boomu. Mnohí zahraniční ťažiari sú Číňania. Podľa niektorých odhadov sa do novembra 2021 do Kazachstanu prisťahovalo viac ako 87 849 ťažiarov. Stalo sa tak po zmene politiky v Číne, kde úrady ťažbu zakázali.

Nedávno kazašská vláda oznámila plány na zavedenie novej legislatívy týkajúcej sa kryptomien. Všetko v snahe obmedziť daňové úniky a nelegálne obchodné operácie. Jeden z návrhov, ak ho schváli parlament, povedie k vytvoreniu registra ťažiarov. Ďalší zasahuje do ťažobných operácií oveľa výraznejšie. Jeho tvorcovia chcú, aby boli blockchainoví ťažiari nútení predávať aspoň 75 % kryptomien, ktoré vyťažia, prostredníctvom registrovaných búrz. Očakáva sa, že tento krok to zníži daňové úniky ťažiarov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu