• bitcoinBitcoin$27,140.00

Ted Cruz podáva návrh zákona proti zavedeniu CBDC

Zavedenie digitálnej meny centrálnej banky (CBDC) zo strany amerických orgánov vyvoláva medzi občanmi, ale aj politikmi veľa diskusií a obáv. Mnohí ľudia sa otvorene stavajú proti zavedeniu tohto typu aktíva z dôvodu, že bude priamo kontrolované Federálnym rezervným systémom USA. To na druhej strane poskytuje orgánom priamy prístup ku kontrole pohybu občanov, ich výdavkov a k vykonávaniu dohľadu nad nimi. Medzi senátormi, ktorí sa netajili svojou kritikou tejto myšlienky, je aj zástupca republikánov Ted Cruz.

Ted Cruz chce zabrániť Fedu v zavedení CBDC

Senátor Ted Cruz 21. marca predložil návrh zákona, ktorým chce zablokovať zavedenie digitálnej meny centrálnej banky Fed. Politik svoj krok argumentuje obavami, že americká centrálna banka by mohla využívať priamy dohľad nad digitálnym dolárom na inkvizíciu občanov.

Ako senátor poznamenáva, v súčasnosti je „dôležitejšie ako kedykoľvek predtým“ urobiť všetko pre to, aby politika USA v oblasti digitálnych mien bola zameraná na ochranu „finančného súkromia , zachovanie dominantného postavenia dolára a podporu inovácií“.

Cruz povedal o zverejnenom vyhlásení:

„CBDC, ktoré nedodržiavajú tieto tri základné princípy, by mohli umožniť subjektu, ako je Federálny rezervný systém, aby sa zmobilizoval na retailovú banku, zhromažďoval osobné údaje používateľov a sledoval ich transakcie na neurčito.“

Zástupca republikánov tvrdí, že federálna vláda „nemá právomoc jednostranne zriaďovať“ CBDC.

„Mali by sme posilňovať postavenie podnikateľov, umožňovať inovácie a posilňovať slobodu jednotlivca, nie ju potláčať,zdôrazňuje.

cbdc

Jeho návrh zákona získal podporu Cruzových republikánskych kolegov. Proti zavedeniu CBDC zo strany Federálneho rezervného systému sa postavili aj senátori Mike Braun zo štátu Indiana a Chuck Grassley z Iowy. Obaja uviedli, že sú pevne presvedčení, že digitálny dolár sa stane nástrojom na sledovanie občanov. Ak by návrh zákona prešiel, úrady by stratili možnosť hlbšie sa hrabať vo finančných záležitostiach Američanov. Ako poznamenáva senátor Grassley:

„Američania by mali mať možnosť míňať svoje peniaze podľa vlastného uváženia bez toho, aby vláda mohla sledovať každú transakciu.“

Návrh zákona na zablokovanie zavedenia CBDC v štátoch predstavuje druhý prístup Cruzovej, Braunovej a Grassleyho k tejto otázke. No už pred rokom, presnejšie 30. marca, páni predložili analogický návrh zákona, ktorý hovoril o zákaze vydávania CBDC priamo jednotlivcom. Ani po takmer 12 mesiacoch sa však návrh zákona neposunul dopredu.

Čoraz viac politikov je proti CBDC

O tom, že rozsah problému týkajúceho sa CBDC v Spojených štátoch je skutočne veľký, svedčí čoraz väčší počet politikov, ktorí sú v tejto otázke v opozícii voči Federálnemu rezervnému systému. No Cruz, Braun a Grassley nie sú jediní ľudia spojení so Senátom, ktorí sa zmierili s blokovaním tohto procesu.

Len včera sme vás informovali, že guvernér štátu Florida – Ron DeSantis – oslovil zákonodarcov pôsobiacich na štátnej úrovni. Požaduje, aby bol zavedený zákaz digitálneho dolára, ktorý by platil na celom území Floridy. Vo svojom manifeste prirovnal americký CBDC k čínskemu digitálnemu jüanu. Dokonca sa pokúsil povedať, že e-CNY používajú čínske úrady na „monitorovanie správania občanov“. Ako politik upozorňuje:

„Urobia to akýmkoľvek spôsobom, ktorým sa môžu dostať k verejnosti, aby presadili svoju agendu. Digitálna mena centrálnej banky teda spočíva v sledovaní Američanov a v kontrole ich správania.“

Medzi zarytých odporcov CBDC v štátoch rozhodne patrí Tom Emmer. Tento kongresman minulý mesiac predložil aj vlastný návrh zákona, ktorý by digitálny dolár zakázal.

Emmer uviedol hrozby, ako napríklad možnosť, že vláda použije CBDC ako zbraň alebo špionážny nástroj na „potlačenie politicky nepopulárnych aktivít“.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu