Pred desiatimi rokmi Davinci Jeremy, zverejnil na YouTube video. V ňom vyzýval svojich divákov, aby minuli aspoň jeden dolár na nákup bitcoinu. Autor v ňom vymenoval hlavné výhody tejto kryptomeny a vysvetlil, prečo sa v nasledujúcich rokoch stane populárnou. Je zábavné, že spočiatku takáto Jeremyho predpoveď väčšinu investorov len rozzúrila. O tieto a ďalšie zaujímavé podrobnosti sa Davinci podelil v nedávnom rozhovore.
Stojí za zmienku, že investovať čo i len jeden dolár do bitcoinu v počiatočných fázach existencie kryptomeny bol skvelý nápad. Potvrdzujú to údaje z platformy Woobull, ktorá porovnáva výnosy z takejto investície do BTC a zlata. Ako bod vykazovania tu bol zvolený október 2009, keď už prvá sieť kryptomien fungovala približne desať mesiacov.
Jeden dolár investovaný v tom čase by mal dnes hodnotu 35 miliónov dolárov. Za túto sumu sa vtedy dalo kúpiť viac ako 1 000 BTC. Na druhej strane situácia v tomto prípade vyzerá oveľa horšie. Podobná investícia by dnes mala hodnotu 1,94 USD, čo nie je ani dvakrát toľko.

Pri niektorých investíciách teda kľúčovým faktorom ani nie je investovaná suma, ale jej aktuálnosť a schopnosť držať aktívum dlhé roky.
Kedy kúpiť bitcoin?
Podľa Jeremyho sa jeho angažovanosť v kryptomenách začala pred mnohými rokmi, keď mu priateľ povedal o bitcoine a požiadal ho, aby sa na túto kryptomenu pozrel bližšie. Davinci bol v tom čase developerom, takže spočiatku sa mu myšlienka BTC zdala nadhodnotená. Tu je to, čo povedal tento prvý investor:
„Keďže som pracoval ako programátor, chcel som si prečítať zdrojový kód. Myslel som si, že to celé je veľký podvod. Preštudoval som si kód, prečítal som si bielu knihu a pochopil som, že to podvod nie je.“
Nakoniec Jeremy zistil všetky podrobnosti a nahral nižšie uvedené video s cenným odporúčaním. Jeho posolstvo bolo jednoduché: investujte aspoň nejaké peniaze do bitcoinu, aby ste naplno využili potenciál blockchainu a zároveň zostali bez rizika.
Autor videa dúfal, že jeho iniciatíva bude užitočná pre mnohých investorov, ktorí mu budú vďační. Skutočnosť však ukázala opak a Jeremy vysvetlil prečo.
„Z času na čas sa objaví niečo, čo z chudobných ľudí urobí boháčov, pretože to „niečo“ získali veľmi lacno. To bol aj tento prípad. Dúfal som, že budem pre komunitu hrdina, ale nie, mysleli si, že som blázon.“
Zmena nálad v komentároch
Spočiatku Jeremyho slovám nikto neveril, ale potom mu mnohí začali závidieť. Nadšenec pre kryptomeny dostal množstvo negatívnych komentárov, ktoré mu vyčítali, že mal šťastie, keď sa mu včas podarilo využiť jedinečnú životnú príležitosť.
Po niekoľkých prešľapoch v posledných rokoch sa tón v komentároch pod videom opäť zmenil. Teraz sa v tejto časti objavuje veľa vtipov o „skvelých odporúčaniach“ YouTube. Zdá sa, že platforma robí video mimoriadne populárnym práve v čase, keď bitcoin prekonáva svoj ďalší vrchol hodnoty.
Achillova päta bitcoinu?
V nedávnom rozhovore Jeremy povedal, že bitcoin by sa mal kupovať aj teraz. Podľa neho túto kryptomenu vlastnia len 2 % svetovej populácie, takže ešte bude mať čas potešiť investorov novými maximami. Davinci však upozorňuje na problém s BTC.
„Každý chce vlastniť všetky bitcoiny. Nikto nechce ísť do obchodu a povedať: „Môžem dostať jednu bilióntinu jablka?“ Chcú ho získať celé. Takže hoci je bitcoin deliteľný, táto vlastnosť je v podstate jeho Achillovou pätou. Riešením tohto problému je uľahčiť zobrazovanie malých častí BTC. Napríklad nepísať sumy ako 0,00001 BTC. Nahraďte ich rovnakým počtom satoshi, čo je najmenšia nedeliteľná časť 1 bitcoinu v hodnote 0,00000001 BTC.“
Bitcoin ako peniaze?
Občianske oddelenie Najvyššieho súdu v Soule medzitým rozhodlo, že bitcoin by sa nemal považovať za peniaze. Hlavná kryptomena ako taká nepodlieha miestnym predpisom o úveroch a pravidlá o úrokových sadzbách „sa na ňu nevzťahujú“.
Sudcovia rozhodli po vypočutí prípadu medzi dvoma spoločnosťami, ktorých názvy neboli z právnych dôvodov zverejnené. Prvý subjekt (spoločnosť A) uzavrel v októbri 2020 s druhým subjektom (spoločnosť B) dohodu o pôžičke 30 BTC na tri mesiace. Druhá spoločnosť sa zaviazala zaplatiť prvej spoločnosti 1,5 BTC za prvé dva mesiace a 0,75 BTC za posledný mesiac ako úrok.
Spoločnosť B však nesplnila svoje záväzky a spoločnosť A predĺžila dohodu do apríla 2021, pričom zmenila úrokovú sadzbu pôžičky na 0,246 BTC mesačne. Táto suma v bitcoinoch zodpovedá 10 % ročne.
Napriek predĺženiu zmluvy dlžník opäť nesplácal, čo viedlo k žalobe zo strany spoločnosti A. Spoločnosť B však nakoniec na súde tvrdila, že „spoločnosť A zmenou úrokovej sadzby porušila zákon o obmedzení úrokov a o úverovom podnikaní“.
Súd však tieto argumenty neprijal. Vysvetlil, že „predmetom tejto zmluvy sú virtuálne aktíva, a nie peniaze, takže zákon o obmedzení úrokov a o úverovom podnikaní sa neuplatňujú“.
Úradníci tiež uviedli, že kryptomeny nie sú peniaze a nemali by sa na ne vzťahovať vnútorné pravidlá úverového podnikania. Inými slovami, podľa súčasných juhokórejských zákonov nie je možné obmedziť úrokové sadzby na bitcoinové pôžičky.
Celkovo nie je rozhodnutie súdu negatívne pre kryptomeny, pokiaľ ide o ich prijatie v krajine. Mohlo by vytvoriť zaujímavý precedens. Bitcoin bude pravdepodobne definovaný skôr ako komodita než peniaze – podobne ako zlato.