Srí Lanka je ostrovná krajina v južnej Ázii, ktorá minulý rok vyhlásila bankrot. Rozsiahla inflácia zhoršuje tamojšiu hospodársku krízu a krajina čelí čoraz väčšiemu rozsahu hladomoru.
Ostrov nedávno navštívil Tim Draper, miliardár, ktorý je v komunite kryptomien známy svojou silnou náklonnosťou k bitcoinu. Jeho cieľom bolo presvedčiť guvernéra miestnej centrálnej banky a prezidenta krajiny, aby uznali BTC za zákonné platidlo. Túto myšlienku obhajoval využitím funkcií kryptomeny v boji proti korupcii.
Tim Draper navrhuje, aby úrady prijali bitcoin
Pred časom pricestoval na Srí Lanku populárny zástanca bitcoinu Tim Draper. Investor predstavil miestnym orgánom myšlienku uznať prvú kryptomenu za zákonné platidlo, ako je to v prípade Salvádoru. Miliardár tvrdí, že vďaka vlastnostiam bitcoinu by jeho používanie mohlo prispieť k boju proti prevládajúcej korupcii na ostrovoch. Guvernér centrálnej banky Nandalal Weerasinghe bol však skeptický. Podľa jeho názoru môže zavedenie BTC do oficiálneho finančného obchodovania len zhoršiť hospodársku situáciu krajiny.
Počas svojho vystúpenia v programe „Meet the Drapers“ sa miliardár rozprával s prezidentom krajiny Ranilom Wickremesinghem a spomínaným guvernérom centrálnej banky. Bitcoinový býk bol vo svojich vyhláseniach veľmi priamy a presvedčený o správnosti svojej vízie:
Videli ste Srí Lanku v správach? Je známe ako hlavné mesto korupcie. Krajina, ktorá je známa korupciou, bude môcť vďaka prijatiu bitcoinu viesť vynikajúce záznamy
Draperova neochvejnosť však na jeho partnerov nepôsobila príliš presvedčivo. Guvernér centrálnej banky na presviedčanie, aby tento typ aktív zaviedla do svojich finančných štruktúr, reagoval stručným „nie, neprijmeme“. Jeho názor podporil aj prezident Wickremesinghe, ktorý dodal:
100 % prijatie bitcoinu sa na Srí Lanke nikdy nestane realitou
Okrem toho Weerasinghe tvrdí, že vlastná fiat mena je kľúčovým aspektom nezávislosti menovej politiky jeho krajiny. Uviedol tiež, že to orgánom umožní spustiť účinný elektronický systém sociálneho zabezpečenia.
Zavedením bitcoinu nechceme prehĺbiť krízu
– uzavrela myšlienku hlava štátu.
Srí Lanka bojuje o prežitie
Draper sa napriek skeptickému postoju prezidenta krajiny k bitcoinu snažil presvedčiť ho o správnosti navrhovaného riešenia.
Odvážila by sa to vaša administratíva? Aká je vlastne výhoda vlastnej meny?
– opýtal sa miliardár.
A tu treba uznať Draperov názor, pretože sociálna politika a nezávislá národná mena nič nezmôžu, keď krajinu ničí obrovská inflácia. V minulom roku vyšli obyvatelia ostrova do ulíc v dôsledku nedostatku pohonných hmôt a, čo bolo ešte horšie, nedostatku potravín a začali nepokoje.
Vtedajší prezident krajiny Gotabaya Rajapaksa, ktorý bol vo funkcii do júla minulého roka, bol v dôsledku protestov nútený utiecť do zahraničia a následne odstúpil z funkcie. V súčasnosti je inflácia v krajine na úrovni 54,2 %. Okrem toho sa hospodárstvo krajiny v predchádzajúcom roku znížilo o 8 %.