• bitcoinBitcoin$27,167.00

Tokeny BRC-20 predbehli bitcoin z hľadiska objemu transakcií

Revolúcia v bitcoinovom ekosystéme, ktorú prinieslo spustenie protokolu Ordinals v bitcoine, je v plnom prúde. Nový život, ktorý mu bol vdýchnutý vďaka zápisom priradeným jednotlivým aktívam, viedol k tomu, že sa do bitcoinovej siete začali hrnúť fanúšikovia memecoinov. Navyše trhová kapitalizácia štandardizovaných tokenov BRC-20 vyskočila za posledný týždeň o 600 %. Objem transakcií spojených s touto triedou aktív predbehol transakcie zahŕňajúce bitcoin.

Tokeny BRC-20 ovládli bitcoinovú sieť

Štandardný token BRC-20 zažíva v poslednom čase svojich päť minút slávy. V súčasnosti ide o veľmi populárny trend v komunite bitcoinového ekosystému. To sa zhoduje s ďalším boomom memecoinu a najmä s mániou okolo tokenov PEPE. Ten totiž v posledných dvoch týždňoch zaznamenal bláznivú cenovú rally. Na blockchaine najstaršej kryptomeny bolo pomocou BRC-20 vytvorených celkovo 8 500 tokenov, z ktorých väčšina je klasifikovaná ako memecoiny.

BRC-20 je štandard na razenie tokenov v sieti Bitcoin, ktorý je vytvorený podľa vzoru ERC-20 z Etherea. Vývojári sú schopní vytvárať a prenášať takéto tokeny pomocou protokolu Ordinals, ktorý bol spustený na blockchaine BTC začiatkom tohto roka. Od tokenov Etherea sa líšia tým, že BTC-20 nepoužíva inteligentné kontrakty. Štandard pre tieto tokeny tiež potrebuje peňaženku BTC na vykonávanie ich vytvárania a obchodovania.

Tokeny BRC-20 sa v ekosystéme Bitcoinu objavili začiatkom marca tohto roka. Ich tvorcom je anonymný analytik s prezývkou Domo.

Myšlienkou ich vytvorenia bolo umožniť vytvorenie a prevod nevymeniteľných tokenov v sieti Bitcoin. Za posledný mesiac trhová kapitalizácia týchto tokenov výrazne vystrelila nahor a v súčasnosti je na úrovni 120 miliónov dolárov. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom zaznamenal súhrnný trhový kapitál týchto tokenov 600 % rally.

Trhová kapitalizácia tokenov BRC-20.
Zdroj: Ordinals

Zaujímavé je, že popularita tokenov BRC-20 sa prejavila v tom, že počet transakcií s nimi prevyšuje počet transakcií s bitcoinom v jeho sieti. V období od 29. apríla do 2. mája došlo k 50 % nárastu prevodov tokenov BRC-20. Najvyšší objem bol zaznamenaný 1. mája, a to 366 000 transakcií. Naopak, ich celkový počet od začiatku platnosti štandardu je 2,36 milióna.

To sa premietlo aj do zvýšených transakčných poplatkov. Na konci apríla sieť Bitcoin od nástupu BRC-20 vygenerovala až 109,7 bitcoinu vo forme poplatkov pre ťažiarov schvaľujúcich transakcie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu